مرتضی عمادزاده

توافق هسته‌ای کدام بخش‌های اقتصاد را متاثر می‌کند؟

کدخبر: ۱۲۱۹۵۷
.
توافق هسته‌ای کدام بخش‌های اقتصاد را متاثر می‌کند؟

اگر توافق هسته‌ای حاصل شود در قدم اول کدام‌یک از بخش‌های اقتصاد تحت تاثیر قرار می‌گیرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت اگر توافق شود و تاریخ امضای توافق‌نامه و اجرای توافق یکسان باشد، شاید اولین تاثیری که توافق هسته‌ای بر جای می‌گذارد مربوط به حذف تحریم‌های سوئیفت و آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر باشد. درست است که مدت‌هاست سوئیفت رفع تحریم شده و بسیاری از بانک‌ها تحریم نیستند اما برخی از بانک‌های مهم همچنان در تحریم هستند. از طرفی بخش زیادی از دلارهای ایران، به دلیل تحریم‌ها در کشورهای دیگر بلوکه شده و فقط رفع تحریم‌هاست که باعث آزادسازی این منابع می‌شود.

در صورتی که توافق‌نامه هسته‌ای امضا و تحریم‌ها برداشته شود، منابع بلوکه شده ایران آزاد می‌شود و این منابع می‌تواند باعث گشایش در بخش تولید و تقویت این بخش شود. شاید ورود این منابع باعث شود که بتوان به بخش تولید تسهیلات بیشتر و با شرایط مناسب‌تری داد. بر اساس آمار 40 درصد واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی 100 درصد تعطیل شده‌اند و 60 درصد دیگر هم تنها با 65 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. تزریق این منابع آزاد شده به بخش تولید می‌تواند ظرف سه سال آینده تاثیر مطلوبی بر بخش صنعت بگذارد این بخش را متحول کند و از تورم موجود بکاهد.

از دیگر بخش‌هایی که احتمالا با امضای توافقنامه هسته‌ای می‌تواند به سرعت دچار تغییر شود ورود ماشین آلات و قطعات یدکی و تکنولوژی‌ است. ورود این موارد هم قطعا می‌تواند بر بخش صنعت و تولید تاثیر به‌سزایی داشته باشد و بخش صنعت را فعال کند.

از دیگر مواردی که در سایه رفع تحریم‌ها می‌توان به آن اشاره کرد کاهش ریسک و پیرو آن افزایش سرمایه‌گذاری خارجی است. تعامل با فضای بین‌الملل ریسک‌ را کاهش می‌دهد و کاهش ریسک تمایل سرمایه‌گذاران را  برای ورود به ایران افزایش می‌دهد. چنانچه ایران بتواند سرمایه‌های خارجی را جذب کند می‌تواند بخش خدمات و صنعت خود را فعاب کند و تغییراتی در این بخش‌ها ایجاد کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی