هاآرتص:

اسرائیل مرحله به مرحله در جریان مذاکرات ایران قرار می گیرد

کدخبر: ۱۰۱۰۰۸
یک مقام ارشد اسراییلی گفت که تل آویو از مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری در ژنو اطلاع یافته بود.
اسرائیل مرحله به مرحله در جریان مذاکرات ایران قرار می گیرد

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصر ایران، روزنامه هاآرتص اسراییل به نقل از یک مقام آگاه رژیم صهیونیستی می نویسد : تل آویو از گفت و گوهای دوجانبه ایران و آمریکا در ژنو شوکه نشده است چون مقامات آمریکا از هفته قبل تل آویو را در جریان مذاکرات دو جانبه خود با ایران قرار داده بودند.

این مقام اسراییلی می افزاید ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا و وندی شرمن مسئول تیم مذاکره کننده آمریکا در گروه 1+5 با ایران، هفته گذشته به طور جداگانه ، اسراییل را در جریان مذاکرات دو جانبه آمریکا با ایران پیش از آغاز گفت و گوهای گروه 1+5 با ایران قرار داده اند.

یک مقام آمریکایی نیز با تایید این مطلب به هاآرتص می گوید: آمریکا گفت و گوهای خود و گروه 1+5 با ایران را به طور مرحله به مرحله به اطلاع متحدان منطقه ای خود می رساند.

یک مقام دیگر اسراییلی نیز به هاآرتص می گوید: اسراییل از اینکه آمریکا و دیگر اعضای گروه 1+5 در مذاکرات هسته ای به طور جدی پیگیر مساله غنی سازی اورانیوم در ایران هستند ، مطمئن است. وی می افزاید: آمریکایی ها در مذاکرات با ایران به آنها گفته اند اگر در زمینه مساله غنی سازی هسته ای عقب نشینی نکنند هیچ توافقی حاصل نخواهد شد.

هاآرتص می نویسد: اسراییل به اعضای گروه 1+5 به ویژه آمریکا و بریتانیا و فرانسه تاکید کرده است از نظر تل آویو ضرورتی برای تمدید فرصت 6 ماهه توافق با ایران که در 20 ماه ژوئیه (کمتر از 40 روز دیگر) به پایان خواهد رسید ، نیست چرا که از نظر تل آویو ضرورتی وجود ندارد به خاطر رسیدن به یک توافق خوب با ایران 6 ماه دیگر منتظر ماند.

هاآرتص می نویسد: پیشتر در جریان مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در سال 2012 ، آمریکا این موضوع را از اسراییل پنهان نگه داشته بود و اوباما یک سال پس از گفت و گوهای محرمانه با ایران در عمان، در دیدار دو جانبه با نتانیاهو در سپتامبر 2013 در کاخ سفید این موضوع را به اطلاع نتانیاهو رساند، اما به نوشته هاآرتص سازمان های اطلاعاتی اسراییل در همان موقع از این دیدارها اطلاع یافتند و این مساله خشم تل آویو را بر انگیخته بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی