هدف گذاری 11 شاخص اقتصاد کلان در برنامه ششم توسعه

کدخبر: 158187
نمایندگان مجلس در ادامه رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه 11 شاخص کلیدی اقتصادی ازجمله نرخ رشد اقتصادی، تورم، بیکاری و ضریب جینی در پنج‌ساله آینده را تعیین و مصوب کردند که سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب در برنامه ششم توسعه لازم‌الاجراست.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین، نمایندگان همچنین دولت را مکلف کردند سالانه حداقل 10درصد بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی را تسویه کرده و هرگونه تعهد جدید برای این سازمان باید در قانون بودجه همان سال پیش‌بینی و تدوین شود. براساس تصمیم نمایندگان به‌منظور اجرایی‌کردن جداول کمی و احکام این قانون و نظارت بر اجرای برنامه، دولت مکلف شد گزارش‌های نظارتی سالانه برنامه شامل چگونگی تحقق اهداف کمی مندرج در جداول اصلاح شده،

احکام برنامه‌های بخشی و فرابخشی را به همراه لوایح بودجه سنواتی به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. سازمان برنامه و بودجه نیز مکلف است امکان دسترسی به شاخص‌های کلیدی توسعه، عملکرد برنامه‌های پنج‌ساله و بودجه‌های سالانه را با تعریف شاخص‌های متناسب و محاسبه منظم آنها، حداکثر تا سال دوم برنامه برای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی فراهم کند.

با رأی مجلس، دیوان محاسبات کشور موظف است به‌منظور نظارت بر عملکرد برنامه‌های توسعه و بودجه‌های سنواتی (نظارت بر اثر‌بخشی برنامه‌های اجرایی و فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی) اقدامات لازم را انجام دهد به‌گونه‌ای که از سال دوم برنامه گزارش‌های فوق به همراه گزارش تفریغ بودجه به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود. مجلس همچنین دولت را موظف کرد تا پایان سال دوم برنامه اسناد مربوط به الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، سندملی کار شایسته، سند ملی راهبرد انرژی کشور، سند ملی روابط فرهنگی ایران در سطح بین‌المللی و سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیرمجاز را به تصویب برساند.

در پایان بررسی لایحه برنامه ششم مجلس در روز دوشنبه رئیس مجلس شورای اسلامی با خطاب قراردادن نمایندگان گفت: اگر چهارشنبه مواد ارجاعی و جداول به تصویب نرسد، نمایندگان مجلس روز پنجشنبه هم جلسه خواهند داشت. به گزارش ایرنا، علی لاریجانی ادامه داد: کمیسیون تلفیق برنامه ششم همچنین صبح روز چهارشنبه جلسه خواهد داشت و موارد ارجاعی را در جلسه علنی عصر همان روز بررسی خواهد کرد. وی به نمایندگان مجلس گفت که از سفر به حوزه‌های انتخابیه خود صرف‌نظر کنند و لایحه برنامه ششم را به اتمام برسانند و سپس 2هفته به تعطیلات بروند.

جدول

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما