کدخبر: ۱۵۸۸۱۶ لینک کوتاه

کاهش چشم انداز رشد اقتصادی هند

صندوق بین المللی پول در گزارشی، رشد اقتصادی هند را در سال مالی جاری ۶.۶ درصد پیش بینی و اعلام کرد مبارزه دولت هند با پول سیاه باعث کاهش رشد اقتصادی این کشور شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،صندوق بین المللی پول در این گزارش اعلام کرد رشد اقتصادی هند در سال مالی 2016-2017 به علت خارج کردن اسکناس های درشت و مبارزه با پول سیاه حدود یک صد و در سال آینده نیز نیم درصد کاهش می یابد.

در بخش دیگری از گزارش این نهاد بین المللی ،پیش بینی شده است که رشد اقتصادی هند در سال آینده به 7.2 درصد افزایش یابد.

صندوق بین المللی پول پیش از آغاز طرح مبارزه دولت هند با پول سیاه، رشد اقتصادی هند را برای سال آینده 7.6 درصد پیش بینی آغاز کرده بود.

این نهاد بین المللی،کاهش رشد اقتصادی هند را به دلیل رشد منفی مصرف ناشی از کمبود نقدینگی و اختلال در پرداخت ها به علت خروج اسکناس های درشت از گردش مالی اعلام کرد.

صندوق بین المللی پول همچنین در این گزارش اضافه کرد رشد اقتصادی هند در سال 2019 به 7.7 درصد افزایش می یابد.

این درحالی است که این سازمان در گزارش خود رشد اقتصادی چین در سالجاری میلادی را 6.5 درصد اعلام کرده است. 

همچنین صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی جهان در سال 2016 را 3.1 درصد ذکر کرد.

این در حالی است که روز گذشته بانک جهانی در گزارشی، رشد اقتصادی هند را پس از اجرایی شدن طرح مبارزه با پول سیاه در سال مالی 2017، هفت درصد پیش بینی کرد.

این بانک که پیش از این، رشد اقتصادی هند را در سال مالی 2016-2017 حدود 7.6 درصد پیش بینی کرده بود، دلیل روند نزولی رشد اقتصادی هند را کاهش مصرف پس از آغاز طرح مبارزه با پول سیاه، کاهش مداوم در سرمایه گذاری خصوصی و محدودیت های اعتباری ایجاد شده به دلیل اختلال در تراز نامه های بانکی اعلام کرد.

دولت هند سه شنبه هشتم نوامبر(18 آبان)در پیام فوری تلویزیونی اعلام کرد که اسکناس های 500 و 1000 روپیه ای از روز چهارشنبه از گردش پولی خارج می شود.

مودی ،دلیل این تصمیم فوری را مبارزه با اسکناس های تقلبی ،پول سیاه ،فساد و تروریسم بر اقتصاد عنوان کرد.