کدخبر: ۱۶۰۳۷۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حجم ذخایر نفت «در جای» ایران اعلام شد

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از رسیدن ذخایر نفت درجای ایران به ۷۱۱ میلیارد و ۵۳۰ میلیون بشکه خبر داد. «کریم زبیدی» مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با احتساب اکتشاف های جدید و آمار ذخایری که اخیراً در شرکت ملی نفت ایران تهیه شده، ذخایر درجای نفت خام ایران به ۷۱۱ میلیارد و ۵۳۰ میلیون بشکه رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، وی افزود: از این رقم، 102 میلیارد و 440 میلیون بشکه قابل استحصال است و در مجموع ضریب بازیافت میادین نفتی ایران 24.65 درصد است.

این مقام مسئول تصریح کرد:  تا امروز در مجموع 72 میلیارد و 950 میلیون بشکه از ذخایر قابل استحصال نفت خام کشور را برداشت کرده ایم.

وی ادامه داد: اگر تمامی هیدروکبور مایع کشور شامل نفت خام و میعانات گازی را در نظر بگیریم، ذخایر درجای هیدروکربور مایع ما 836 میلیارد و 470 میلیون بشکه است که از این رقم 157 میلیارد و 230 میلیون بشکه قابل برداشت بوده و ضریب بازیافت هیدروکربور مایع کشور 28.58 درصد است.

زبیدی ذخایر گاز ایران را 55 تریلیون و 33 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: از این رقم 33 تریلیون و 720 میلیارد مترمکعب گاز قابل برداشت است و این رقم نشان می دهد که ضریب بازیافت ما در میادین گازی 69.62 درصد است.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم تمامی ذخایر نفت، میعانات گازی و گازطبیعی کشور را بر اساس معادل بشکه اعلام کنیمف در مجموع 1140 میلیارد و 200 میلیون بشکه ذخایر هیدروکربوری داریم که زا این رقم 345 میلیارد و 520 میلیون بشکه قابل برداشت است و ضریب بازیافت ما 39.81 درصد خواهد بود.

وی افزود: این رقم 345.52 میلیارد بشکه رقمی است که ایران را دارنده بزرگترین ذخایر قابل برداشت نفت و گاز جهان کرده است.