کدخبر: ۱۶۱۵۶۴ لینک کوتاه

حسابدار رسمی شدن برخی مدیران دولتی بدون داشتن صلاحیت!

در اولین همایش حسابرسی و نظارت مالی در ایران مطرح شد که بعضی از مدیران دولتی بدون داشتن صلاحیت حسابدار رسمی شده اند.

به گزارش ایسنا، غلامحسین دوانی عضو شورایعالی انجمن حسابداران خبره ایران در اولین همایش حسابرسی و نظارت مالی در ایران در دانشگاه فردوسی مشهد گفت حرفه حسابرسی و حسابداری قبل از برجام و بعد برجام تفاوت خاصی نداشته و ضعف اساسی حرفه فارغ از مسائل محیطی ، عدم تسلط به زبان انگلیسی از یک طرف و فقدان تکنولوژی‌های مدرن حسابرسی و حسابداری از طرف دیگر است .

 وی ادامه داد اساسا با توجه به اساسانامه جامعه حسابداران رسمی هیچ موسسه خارجی نمی‌تواند در ایران حسابرسی کند زیرا در تمام کشورها حسابرس و وکیل باید حداقل مقیم محل باشند تا بشود برعلیه آنان اقامه دعوی کرد.

دوانی همچنین تاکید کرد: حرفه حسابداری در کل دارای توانائیهائی است که چنانچه بدرستی از آن بهره برداری شود  ، نتایج مطلوبی برای کشور به همراه دارد.

 او فرایند ادغام و یا توسعه درون زای موسسات حسابرسی و بزرگتر شدن منطقی آنها را  شرط تداوم فعالیت و براند سازی در حرفه دانست.

همچنین در این همایش،  باقرپور دبیر  همایش گفت: این همایش نشان داد نقش حرفه حسابرسی در شرایط کنونی بسیار حساس بوده و جامعه نیازمند بهره گیری از توانمندیهای حرفه حسابرسی دربرقراری  شفافیت و انضباط  مالی  و مبارزه با فساد وبرقراری پاسخگویی و حسابدهی است.

باقرپور آمادگی حرفه را در دوره کنونی برای نیازهای جدید بازار سرمایه و پول و نقش آفرینی چندگانه از طریق اجرای اصولی استانداردهای بین المللی گزارشگری و  دست یابی به تکنولوژی های نوین حسابداری و حسابرسی شرط اساسی موفقیت حرفه دانست.

همچنین در این همایش محمدرضا پور ابراهیمی ریس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: در بخش حسابرسی دولتی مشکلات جدی داریم. وی با طرح این سؤال‌ها که سازمان حسابرسی به چه کسی پاسخ‌گوست، و استقلال آن چه‌گونه تأمین می‌شود، تأکید کرد انجام همزمان حسابرسی و تدوین استانداردهای حرفه‌ای تضاد منافع دارد و این‌ها را باید جدا کرد.

همچنین پورابراهیمی با اشاره به این که افشای حقوق مدیران از استانداردهای حسابداری ایران حذف شده است، گفت: سازمانی که مدیران آن خودشان نجومی‌بگیر بودند چه‌گونه می‌توانستند جلوی حقوق نجومی را بگیرند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد در بحث حسابرسی بانک‌های دولتی مشکلات جدی وجود داشت، ولی بانک مرکزی شفاف‌سازی کرد، نه سازمان حسابرسی. این ساختار باید تغییر کند.

پورابراهیمی اشاره کرد در حسابرسی بخش خصوصی هم مشکل داریم و به طور کلی در بحث حسابرسی ها باید به این نکته توجه کرد که بعصا مدیران دولتی بدون آزمون و صلاحیت حسابدار رسمی شده‌اند.

پورابراهیمی در خصوص وضعیت امروز مؤسسات حسابرسی گفت: مؤسسات بزرگ حسابرسی باید تشکیل شود. این تعداد مؤسسه‌ی حسابرسی موردنیاز کشور نیست. وی در ادامه با اشاره به این که حق‌الزحمه‌ی حسابرسی باید متعارف باشد، گفت: نظارت حرفه‌ای و کنترل جامعه بر اعضایش را باید تقویت کرد، کنترل کیفیت حسابرسی جامعه باید گسترش یابد و تنبیه مدیران و حسابرسان به‌طور توأمان باید دیده شود.

پور ابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از ارکان اقتصاد را اطلاعات دانست و گفت هرقدر اطلاع‌رسانی گسترده‌تر باشد، شفافیت ایجاد می‌شود. وی با اشاره به این که یکی از برنامه های مجلس ایجاد شفافیت در اقتصاد است، گفت: رتبه‌ی فساد ایران افزایش داشته،  رتبه‌ی  پول‌شویی افزایش داشته و این‌ها زیبنده‌ی کشورمان نیست.مجلس با قدرت به دنبال افشا و شفاف‌سازی است. افشای حقوق مدیران و افشای اطلاعات نهادهای شبه‌دولتی و ایجاد ضمانت اجرایی برای اجرایی‌شدن آن، برنامه‌ی اصلی است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تأکید کرد: همه‌ی این موارد با قانون نظام جامع حسابرسی و حسابداری که در کمیسیون اقتصادی با همکاری جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران در دست تدوین است باید برطرف شود.

همچنین یکی از نمایندگان انجمن صتفی حسابداری استانهای کشود بیان کرد در حالیکه بیش از ۳ میلیون فارغ التحصیل بیکار وجوددارد : سازمان حسابرسی با انحصار دولتی کارها را بین بازنشستگان سازمان تقسیم می کند.