کدخبر: ۱۶۱۵۸۴ لینک کوتاه

صادرات سیمان معطل بازاریابی!

دبیر کل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه معتقد است با بررسی و مقایسه وضعیت ایران و ترکیه در زمینه صادرات سیمان عنوان کرد ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای صادرات سیمان ایران در میان کشورهای منطقه، اروپایی و آفریقایی وجود دارد که برای تحقق آن نیاز است کارخانه‌های ما از مشاوره، بازاریاب و بازارشناس بهره ببرند.

سید جلال ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، گفت: مرکز مشاورین صنایع سیمان ترکیه (TCMB) که مجمعی از سیمان سازان و سیمان فروشان است اعلام کرد که در ۲۰۱۶ کار فروش سیمان ۵ درصد افزایش داشته در سه ماه اول سال ۲۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش فروش داشته اند و در این بازه زمانی ۹۰ میلیون و تن سیمان و ۱۱ میلیون تن کلینگگر فروش داشته است.  

وی همچنین اعلام کرد که ترکیه در سال ۲۰۱۶ بیش از سه میلیارد دلار فروش داخلی سیمان داشته و به ۹۰ کشور سیمان و کلینکر صادر کرده است.

دبیر کل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه با بیان اینکه بازارهای بسیاری برای فروش سیمان ایران در دسترس است گفت: سوریه، آفریقای جنوبی، ‌لیبی، کشورهای اتحادیه اروپا در حال حاضر مشتری سیمان و کلینگر هستند و ایران می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند این در حالی است که ترکیه در زمینه مواد سوختنی در محدودیت است و کارخانجات آن مشکل گاز، گازوئیل و مواد سوختنی دارند و هزینه به لحاظ سوخت و حمل و نقل خیلی بالاتر از ایران است.

 این کارشناس اقتصادی مسائل ترکیه با بیان اینکه برای حضور موثر در بازارهای مختلف ضرورت ایجاد مرکز مشاوران صادراتی ضروری است، ادامه داد: تا زمانی که صادرکنندگان و کارخانه‌های ما مشاور، بازاریاب و بازارشناس نداشته باشند تغییر در این رویه ایجاد نخواهد نمی‌شود و نمی‌توانیم قدرت رقابت پذیری داشته باشیم.

ابراهیمی تصریح کرد: صادرکنندگان ما باید حرکتی جدید آغاز کنند چرا که راه پیشرفت ایران از صادرات می گذرد. ترکیه در حال حاضر با وجود این که فعالیت ساختمانی در آن‌جا کم شده، سومین صادرکننده سیمان در دنیا است و ۵ درصد افزایش فروش در سال ۲۰۱۶ داشته است.

به گفته وی، کارخانه‌های سیمان لزوما نیاز به مشاور بازرگانی دارند  تا بتوانند بازرگانی مستقل جنبی برای فروش محصول ایجاد کنند.