کدخبر: ۱۶۲۷۱۰ لینک کوتاه

تشدید مشکلات نقدشوندگی در بازار سهام

بورس اوراق بهادار تهران دیروز نیز در مدار تعادل قرار داشت که در نهایت به رشد ۱۲ واحدی شاخص کل منجر شد.در حالی که بازار سهام تنها ۱۲روز کاری تا پایان سال فاصله دارد جو تعادلی بر بازار حاکم است که ماحصل آن عدم نوسان عمده در بازار است.

 در همین حال با نزدیک شدن به پایان سال مشکلات نقدینگی بازار در حال تشدید است و برخی سرمایه‌گذاران به دلیل ایفای تعهدات خود در حال فروش سهام هستند از این رو اکثر نمادهای بازار دارای فروشندگان قوی هستند.در این شرایط دیروز شاخص با اتکا به نمادهایی نظیر سایپا، سرمایه‌گذاری غدیر، صندوق بازنشستگی و مخابرات ایران به رشد 5/ 12 واحدی معادل 02/ 0 درصد دست یافت تا در پایان معاملات رقم 77‌هزار و 602 واحد را شاهد باشد.

در بازار دیروز معامله‌گران در گروه معدنی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تلاش نهاد نظارتی بازار سرمایه برای رفع ابهام از وضعیت کسب و کار صنعت سنگ‌آهن به‌عنوان یکی از صنایع مهم و استراتژیک صنعت و بورس کشور خبر داد. شاپور محمدی در جمع خبرنگاران درخصوص آزادسازی قیمت سنگ‌آهن گفت: با توجه به مشکلات موجود در قیمت‌گذاری سنگ‌آهن و نارضایتی فعالان این عرصه و سهامداران و ذی‌نفعان، فرمولی برای تعیین قیمت سنگ‌آهن از سوی سازمان بورس تهیه شده است. این فرمول برای اجرایی شدن به وزیر صنعت، معدن و تجارت و برخی از نمایندگان مجلس نیز ارائه شده است.

وی درخصوص جزئیات این فرمول تصریح کرد: در واقع با تعیین این فرمول تلاش داریم تا تمام سنگ‌آهن و سایر فرآورده‌های معدنی که بخش خصوصی تولید می‌کند، به قیمت‌های جهانی متصل و متناسب با آن نیز قیمت‌های داخلی تعیین شوند و عملا دولت دخل و تصرفی در قیمت‌گذاری نداشته باشد.کنسانتره سنگ‌آهن در حالی در جهان قیمت‌های بیش از 90 دلاری را پشت سرگذاشته که هر تن کنسانتره در ایران با قیمت متوسط 38تا 40 دلار به فروش می‌رسد. این ارزان فروشی صنعت سنگ‌آهن را با شرایط نامساعدی مواجه می‌کند و 10 هزار میلیارد‌ تومان طرح‌های توسعه در این صنعت به‌عنوان پیش‌نیاز تحقق تولید 55 میلیون تن فولاد خام را در افق 1404 با مخاطره رو به‌رو می‌سازد.

در گروه بانکی معاون سازمان بورس و اوراق بهادار در تشریح دلایل عدم بازگشایی نماد برخی بانک‌ها در بورس، علت اصلی را عملکرد هیات مدیره آنها دانست و گفت: برای متخلفان پرونده تشکیل می‌دهیم.حسن امیری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به چشم‌انداز سهام بانک‌ها و سهامداران بعد از اصلاحات مرحله دوم صورت‌های مالی بر اساس IFRSS گفت: اصلاحات صورت‌های مالی بر اساس گزارشگری مالی بین‌المللی در بانک‌ها ربطی به افت ارزش سهام ندارد و در صورت‌های مالی بانک‌ها بر اساس استانداردهای نوین، نکاتی وجود داشت که از سوی بانک مرکزی مورد اشاره قرار گرفته است. معاون سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: هر بانکی که کسری اطلاعات را تکمیل کند؛ بلافاصله نماد آن در بورس بازگشایی خواهد شد.

امیری گفت: سازمان بورس مرتب با این بانک‌ها مکاتبه کرده و تذکر می‌دهد که اطلاعات را در هر مرحله، ارائه دهند؛ در این میان دستورالعمل‌ها کاملا مشخص است که هر اطلاعاتی باید در چه مقطعی ارائه شود؛ پس اگر بانک‌ها تخلف داشته باشند، برای آنها پرونده تخلفاتی تشکیل می‌دهند.در گروه شیمیایی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار دستور رئیس‌جمهوری درخصوص نامه نمایندگان اصفهان درخصوص مشکلات کارخانه پلی اکریل شد.زهرا سعیدی مبارکه درگفت وگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مرتفع نشدن مشکلات شرکت پلی اکریل اصفهان گفت: سوال اول اینجاست که چرا کار این کارخانه باسابقه به اینجا رسیده است و دولت و وزرا نباید به راحتی از کنار این مساله عبور کنند.

نماینده مردم مبارکه با بیان اینکه کارخانه پلی اکریل فروخته شده اما مبلغی معادل قیمت واقعی کارخانه به آن پرداخت نشده است، خاطرنشان کرد: باغی که متعلق به این شرکت بوده به نام «باغ فردوس» نیز به فروش رفته است، اما کسی درباره دلیل فروش باغ و همچنین محلی که این منابع در آنجا هزینه شده سوال نکرده است. مساله دیگر وام‌هایی است که این کارخانه طی سال‌ها گرفته و به یکباره 700 میلیارد تومان بدهی به بارآورده است.وی تصریح کرد: همه می‌دانستند که با 20 میلیارد تومان این کارخانه راه نمی‌افتد و اگر می‌خواستند این مبلغ را در اختیار کارخانه قرار دهند، چرا 9 ماه است که برای پرداخت 20 میلیارد دوم تعلل می‌کنند؟ در حالی که به راحتی می‌شود این کارخانه را احیا کرد تا برای کارخانه‌های دیگر مادری کند.

در گروه خودرویی دیروز اطلاعیه واگذاری سهام گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو مجددا منتشر شد تا این نماد با معاملات مثبتی مواجه شود. همچنین دیروز گسترش سرمایه‌گذاری‌ ایران‌خودرو از واگذاری بلوک ۷۰ درصدی فنرسازی خاور خبر داد. «خگستر» 10 روز بعد از انتشار این آگهی، اقدام به عرضه بیش از 69 میلیون و 983 هزار سهم فنرسازی خاور خواهد کرد. قیمت هر سهم این بلوک 4772 ریال و به ارزش پایه بیش از 4/ 33 میلیارد تومان تعیین شده که به‌صورت 30 درصد نقد و باقی اقساط روانه میز فروش خواهد شد.ر این میان، برخی فعالان برآورد کرده‌اند در صورت فروش این بلوک، 140 ریال به سود 78 ریالی هر سهم «خگستر» اضافه خواهد شد.در گروه خودرویی در ۱۱ ماه امسال تولید انواع خودرو ۳۹ درصد افزایش یافت. به گزارش «ایسنا» در این مدت تولید انواع خودرو از ۷۸۲ هزار و ۸۵۳ دستگاه در ۱۱ ماه سال گذشته به یک میلیون و ۸۷ هزار و ۹۵۸ دستگاه افزایش یافت.در مجموع بازار دیروز بازار متعادلی بود که در آن ارزش معاملات در بورس (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشکلات) به 234میلیارد تومان و در فرابورس به 222میلیارد تومان بالغ شد.