میزان قابل قبول افزایش اجاره آپارتمان از دید اتحادیه مشاوران املاک

کدخبر: 169952
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش اجاره‌بها عقلانی است، گفت: به‌علت افزایش نیافتن قیمت مسکن، مالکین ارزش قیمت مسکن را با سود بانکی قیاس نکنند و انصاف را در قیمت اجاره‌بها رعایت کنند.

به گزارش تسنیم، حسام عقبایی با بیان اینکه نیمه دوم فروردین معاملات مسکن رشد نسبی داشته است گفت: با توجه به برنامه‌های دولت مبنی بر ساخت مسکن اجتماعی و ارائه تسهیلات خرید خانه رونق بازار مسکن تا پایان تابستان قابل رصد خواهد بود.

وی تأکید کرد: با اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی، سپرده‌ها از بانک‌ها خارج شوند و به‌سمت تولید بیایند و انگیزه دریافت تسهیلات برای خرید مسکن افزایش یابد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: بازار مسکن نسبت به بازارهای ارز و طلا بسیار مقاوم است و در نیمه دوم سال شاهد رشد معاملات خواهیم بود.

عقبایی با اشاره به اینکه قیمت مسکن ظرفیت افزایش اجاره‌بها را ندارد، ادامه داد: در برخی از مناطق و بافت‌های کشور توازن بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و مستأجران به‌خاطر نبود فایل مورد نظر خود به رقابت در جهت افزایش اجاره اقدام می‌کنند.

وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن شاخص‌ها و افزایش قیمت سایر اقلام بین 7 تا 10 درصد افزایش اجاره‌بها عقلانی است.

وی افزود: با توجه به اینکه نقدینگی از موجبات تورم است توازن بین تولید وجود ندارد به‌طوری که در سال 94 صدور پروانه‌های ساختمانی 47 درصد، 3 ماه اول سال 95، 17 / 6 درصد کاهش داشتیم که این کاهش باعث نگرانی از جهش یک‌باره قیمت مسکن خواهد بود.

عقبایی با ابراز اینکه ظرفیت افزایش قیمت مسکن در سال 96 وجود ندارد، گفت: 2 میلیون و 500 هزار واحد خانه خالی در کشور و 650 هزار واحد خانه خالی در استان تهران وجود دارد که بیشتر آنها در حاشیه شهر، مسکن مهر و داخل شهر خانه‌های لوکس و مدرن و شمال شهر هستند.

وی ادامه داد: طبقات متوسط توانایی خرید خانه‌های لوکس را ندارند و تولید مسکن در کشور کمتر از 300 هزار واحد است.

رئیس اتحادیه املاک تأکید کرد: در اردیبهشت 96 در مجموع معاملات مسکن در سطح کشور 53 هزار و 459 قرارداد خرید و فروش و 61 هزار و 750 قرارداد اجاره منعقد شد و در تهران نیز معاملات در اردیبهشت 18 هزار و 169 قرارداد خرید و فروش و 16 هزار و 669 قرارداد اجاره انجام شده است.

تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید