کدخبر: ۱۷۰۵۴۷ لینک کوتاه

حمایت سیف از کاهش نرخ سود بانکی / سود بانکی متناسب با نرخ تورم باشد

رئیس کل بانک مرکزی درباره وضعیت سپرده گذاران موسسه کاسپین گفت: این بانک به دنبال به حداقل رساندن خسارت مردم ناشی از سپرده گذاری در موسسات بدون مجوز است و در همین راستا، تکلیف وضعیت سپرده گذاران موسسه فرشتگان نیز با همکاری دستگاه قضایی حل می شود.

وضعیت سپرده گذاران فرشتگان باهمکاری مراجع قضایی درحال تعیین تکلیف است/ پیش بینی رشد 6 درصدی برای امسال

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «ولی اله سیف» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با یادآوری اینکه موسسات غیرمجاز از گذشته شکل گرفته اند و سبب شده اند تا نوعی بی نظمی در نظام پولی ایجاد شود و برخی از این وضعیت سوء استفاده کنند، افزود: خوشبختانه با همکاری مراجع قضایی، وضعیت سپرده گذاران فرشتگان در حال تعیین تکلیف است.

وی افزود: بانک مرکزی بر شناسایی اموال این موسسات تمرکز دارد تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد؛ هدف این است که اموال تثبیت شود تا بتوان از محل آن دارایی مردم را باز گرداند.

سیف با تاکید بر اینکه این فرآیند نیازمند زمان است ، خاطرنشان کرد: کار تعیین تکلیف سپرده گذاران آغاز شده و اکنون حساب های 100و 200 میلیون ریالی(10 و 20میلیون تومانی) در دستور کار است و به تدریج ارقام بزرگتر در نوبت قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا، تعاونی اعتباری فرشتگان در سال 1377 با عنوان «شرکت تعاونی اعتبار شهید هاشمی مشهد» در این شهر پا گرفت؛ این موسسه از اواخر دهه 1380 و با اقدام بانک مرکزی برای ساماندهی موسسه های غیرمجاز در فرآیند ادغام با دیگر تعاونی ها قرار گرفت.

فرشتگان که توانسته بود در این مدت 80 هزار میلیارد ریال( هشت هزار میلیارد تومان) جذب کند، در دوره ای با ادغام برخی تعاونی های دیگر تحت پوشش آرمان فعالیت می کرد و سرانجام سپرده گذاران آن تحت پوشش موسسه کاسپین رفتند.

در ماه های اخیر بویژه از آذر ماه پارسال به بعد که دادستان تهران اعلام کرد فرشتگان برای پاسخگویی به مطالبات سپرده گذارانش 4 هزار میلیارد تومان کسری دارد، مشتریان فرشتگان هر از چند گاهی مقابل موسسه کاسپین، بانک مرکزی، مجلس شورای اسلامی و حتی خبرگان تجمع می کنند تا راهی برای رسیدن به دارایی های خود بیابند.

** نرخ سود باید متناسب با نرخ تورم باشد

رئیس شورای پول و اعتبار درباره کاهش نرخ سود بانکی نیز گفت: یکی از کارها برای کاهش منطقی نرخ سود، متناسب بودن آن با نرخ تورم است؛ وقتی امروز تورم در کشور تک رقمی است، نرخ سود هم باید رقمی در محدوده آن باشد و تفاوت یک تا دو درصدی قابل قبول است.

**راه اندازی بورس مشتقات ارزی 

رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه آیا بورس ارز راه اندازی می شود، اظهار داشت: منظور از بورس ارز می تواند به شامل دو حوزه فروش فیزیکی ارز و نیز بورس مشتقات ارزی باشد.

وی افزود: راه اندازی بورس مشتقات ارزی در شورای عالی بورس به تصویب رسیده است و در اولین فرصت می توان آن را راه اندازی کرد.

سیف ادامه داد: درباره خرید و فروش ارز نیز سامانه ای شبیه بورس طراحی شده که البته سامانه ای بین بانکی است و بانک ها به عنوان خریداران عمده ارز و بانک مرکزی در آن حضور دارند و به زودی این سامانه نهایی می شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا ارز تک نرخی می شود، گفت: این کار جزو برنامه های ما است و به احتمال زیاد تا پایان امسال این اتفاق می افتد.

**پیش بینی رشد دو رقمی برای کل سال 95

از رئیس کل بانک مرکزی درباره نرخ رشد اقتصادی سال 95 سوال شد که در پاسخ گفت: بر اساس گزارش های بانک مرکزی این عدد برای 9 ماهه پارسال 11.6 درصد است و پیش بینی ما برای کل سال 95 بالای 10 درصد و رشد دو رقمی است.

سیف درباره پیش بینی رشد اقتصادی در سال 96 نیز گفت: از آنجا که نرخ رشد پارسال متاثر از بخش نفت بود، انتظار این است که امسال در این بخش محدودیت هایی خواهیم داشت اما رشد سایر بخش های اقتصادی بویژه صنعت متحول شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس انتظار می رود رشد اقتصادی امسال بالای 6 درصد باشد ولی اجازه دهید که به مرور و با ارزیابی بخش های مختلف اقتصادی در این زمینه اطلاع رسانی شود.