کدخبر: ۱۸۶۴۸۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
 شرط صدور یکپارچه محصول پتروشیمی

شرط صدور یکپارچه محصول پتروشیمی

معاون وزیر نفت تاکید کرد «باید برای هر محصول پتروشیمی مانند متانول یک شورای راهبردی به عنوان سیاستگذار و قیمتگذار منطقه ای تشکیل شود تا شرکت ها با وجود بازرگانی مستقل، از طریق آن شورا عمل کنند».

به گزارش ایرنا از تارنمای شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرضیه شاهدایی در نخستین سمینار تولیدکنندگان متانول ایران گفت: تجمیع بازرگانی به صرف صنعت است اما با توجه به خصوصی شدن شرکت ها و داشتن سهامداران مختلف این اقدام، دشوار انجام می شود.

وی که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، اضافه کرد: رقابت داخلی فروشندگان ضد منافع ملی و سود شرکت هاست؛ بنابراین می توانیم برای هر محصول مانند متانول یک شورای راهبردی برای برنامه ریزی جامع، ایجاد انسجام پایدار و نیز افزایش هماهنگی ها داشته باشیم که مانند بورس به صورت هفتگی یا روزانه قیمت کف را مشخص کند.

شاهدایی تاکید کرد در زمینه صادرات متانول باید راهبرد خاص برای تسلط بر بازار اتخاذ شود و افزود: چین 30 میلیون تن متانول وارد می کند و براساس پیش بینی ها در بازارهای جهانی تا سال 2020 تولید متانول 16 میلیون تن افزایش می یابد. بر همین اساس هدف اصلی این سمینار برنامه ریزی برای حضور در بازار جهانی است.

وی از بهره‌برداری 6 واحد متانول تا 2 سال آینده خبر داد و افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی از واحد‌هایی که زنجیره را تکمیل کنند حمایت می کند. این شرکت ها می توانند از خطوط اعتباری استفاده کنند.

به گفته وی، اگر واحدی فقط متانول تولید کند به آن مجوز داده نمی شود.

به گزارش ایرنا، حدود 27 میلیون تن محصول پتروشیمی در نیمه نخست امسال تولید شد که نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از پنج درصد رشد کرد.

مقدار فروش داخلی در این مدت، از لحاظ ارزش 12 درصد بیشتر شد. همچنین در صادرات محصولات پتروشیمی در 6 ماه نخست امسال رشد 12 درصدی از نظر مقدار و هشت درصدی از نظر ارزش نسبت به زمان مشابه پارسال تحقق یافت.

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی اکنون حدود 62 میلیون تن در سال است که با بهره برداری از طرح های جدید تا پایان امسال به بیش از 70 میلیون تن افزایش می یابد.