کدخبر: ۱۹۵۱۷۸ لینک کوتاه

کشف شامپوی تریاک در گمرک

شامپوی تریاک، ۲۲۶ کیلوگرم هروئین و بذر گل از جمله کشفیات ماموران گمرک ایران در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر طی آذر ماه گذشته بود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، گمرک ایران آمار فعالیت عملیات و بازرسی مربیان سگ های موادیاب و کالایاب در آذرماه را اعلام کرد و از کشف شامپوی تریاک توسط ماموران گمرک خبر داد.

تیم بازرسی مربیان سمگا (سگ های موادیاب) در آذرماه سال جاری 133 فقره عملیات منجر به کشف داشتند که توانستند حدود 4 تُن انواع کالای جاسازی شده از جمله مواد مخدر را کشف کنند.

بر همین اساس از 133 فقره عملیات منجر به کشف، 23 فقره مربوط به کشف انواع مخدر شامل 226کیلو گرم هروئین، تریاک و بذر «ماری جوانا» (گل) و همچنین حدود 11 هزار عدد انواع قرص روانگردان کشف و ضبط شده است.

براساس این گزارش، در یک ماه گذشته 110فقره عملیات منجر به کشف جاسازی کالا به وزن 3 هزار و 800 کیلوگرم در بدنه کامیون های ورودی بوده که شامل 90 هزار نخ سیگار جاسازی شده در انواع لوازم یدکی، مغز گردو، روغن حیوانی، فرش دستبافت و شامپوی تریاک را در بر می گیرد.

گمرک ایران بر اساس گزارش دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک در کشف انواع مواد مخدر رتبه نخست دنیا را کسب کرده است.

نخستین مرکز آموزش سگهای موادیاب در آذرماه گذشته توسط کونیو میکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک در تهران افتتاح شد؛ اکنون تیم بازرسی مربیان سمگا در 13 گمرک ورودی و خروجی مستقر است و تا پایان سال جاری این تعداد افزایش و کنترل های مواد مخدر و کشف انواع جاسازی ها تکمیل تر خواهد شد.

گمرک ایران قرار است بر اساس برنامه تعیین شده، سالیانه با خرید و آموزش 20 سگ مواد یاب، در طی 5 سال نیاز خود را تامین کند.

به گزارش ایرنا، شامپوی تریاک شیوه نوینی از توزیع موادمخدر به شمار می رود که در ترکیب آن از اسانس تریاک استفاده شده است؛ این شامپوها به صورت قاچاق وارد کشور می شود.