کدخبر: ۱۹۶۶۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سیگارهای بازار شناسنامه دار می شوند

ایرنا: طرح شناسه سیگار با قابلیت رهگیری کالا از مرحله تولید تا رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی و سهولت شناسایی اصالت کالا، تا ۲ ماه دیگر قابلیت اجرایی خواهد یافت.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با اعلام این خبر افزود: مطابق ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کالاها باید در سطح عرضه دارای شناسه کالا و شناسه رهگیری باشند. به گفته وی، محصولات دخانی جزو گروه «الف» این آیین‌نامه اجرایی قانونی قرار دارند، اما این مرکز از حدود یک سال پیش از تصویب آیین‌نامه یاد شده طرح شناسه کالا و رهگیری را برای سیگار طراحی و اجرایی کرد.

علی‌اصغر رمزی اظهار کرد: شناسه کالا و رهگیری حتی از چند ماه پیش در مراحل اجرایی واردات هم در حال اجراست و اکنون ثبت سفارش سیگار نیز بدون شناسه کالا انجام نمی‌شود. وی ادامه داد: اکنون بخش عمده‌ای از امور مربوط به شناسه رهگیری انجام شده و در مراحل نهایی کار است و اگر نرم‌افزارهای دستگاه‌های مختلف اجرایی به یکدیگر مرتبط شوند، می‌توان آن را تا ۲ ماه دیگر اجرایی کرد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور یادآوری کرد: با اجرای شناسه رهگیری، می‌توان هر پاکت سیگار را از مرحله تولید تا قرار گرفتن آن در باکس، کارتن و پالت، انتقال آن به توزیع‌کننده خاص، تاریخ تحویل به توزیع‌کننده، چگونگی حمل و نحوه توزیع از سوی توزیع‌کننده ردیابی و در یک سامانه برخط شناسایی کرد.