کدخبر: ۱۹۸۶۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

خوش‌بینی بازار به افزایش قیمت طلا

ایسنا : طبق پیش بینی کارشناسان فلزات ارزشمند و سرمایه‌گذارانی که در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز شرکت کردند، عدم شفافیت در واشنگتن و ضعف ارزش دلار آمریکا همچنان از قیمت طلا در هفته جاری حمایت خواهد کرد.

طلا روز جمعه تحت تاثیر افت ارزش دلار در آستانه احتمال تعطیلی دولت آمریکا بخشی از ضرر روز گذشته را جبران کرد. هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۵.۹۰ دلار یا ۰.۴ درصد افزایش یافت و در ۱۳۳۳.۱۰ دلار بسته شد، در حالی که روز پنج‌شنبه ۱۲ دلار یا ۰.۹ درصد سقوط کرده و در ۱۳۲۷.۲۰ دلار بسته شده بود که بزرگترین کاهش قیمت از هفتم دسامبر بود.

دلار آمریکا روز جمعه رشد ملایمی داشت و شاخص دلار آمریکا ICE در برابر سبدی از شش رقیب حدود ۰.۲ درصد رشد کرد و به ۹۰.۶۲۹ واحد رسید. با این همه حدود ۰.۴ درصد کاهش هفتگی را ثبت کرد. دلار به دلیل نگرانی‌ معامله‌گران نسبت به احتمال تعطیلی دولت تعطیلات پایان هفته با فشارهای نزولی مواجه شده است.

از میان ۱۷ کارشناس بازار که در نظرسنجی طلای وال استریت شرکت کردند، ۴۱.۲ درصد افزایش قیمت طلا و ۳۵.۳ درصد کاهش قیمت این فلز ارزشمند را پیش بینی کردند، در حالی که ۲۳.۵ درصد عنوان کردند قیمت‌ها ثابت خواهد ماند.

در مقابل، از میان ۸۴۵ سرمایه‌گذاری که در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند ۶۱.۸ درصد نسبت به افزایش قیمت‌ها در هفته جاری خوش‌بین بودند، اما ۲۸.۹ درصد کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کردند و ۹.۳ درصد نیز نظری نداشتند.

در نظرسنجی هفته پیش نیز اکثر شرکت‌کنندگان شامل ۷۱ درصد از کارشناسان وال استریت و ۶۱ درصد از سرمایه‌گذاران افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده بودند. با این‌همه طلا برای کل هفته حدود ۰.۱ درصد کاهش نشان داد که نخستین کاهش هفتگی پس از پنج هفته متوالی افزایش بود.

به گفته تحلیلگران فلزات ارزشمند یکی از عوامل اصلی که انتظار می‌رود از افزایش قیمت طلا پشتیبانی کند، ضعف ارزش دلار آمریکا است.

بات ملر، مدیر استراتژی جهانی در شرکت "تی دی سکوریتیز" به کیتکونیوز گفت: ما به زمانی نزدیک می‌شویم که در آن احتمال تعطیلی دولت آمریکا وجود دارد و این مساله به دلار ضربه زده و از قیمت طلا پشتیبانی خواهد کرد. وی در ادامه افزود: حتی اگر از تعطیلی دولت آمریکا به موقع جلوگیری شود، اگر طلا هفته جاری به ۱۳۵۷ دلار صعود کند متعجب نخواهد شد.

جورج گرو، مدیرکل شرکت "آر بی سی ولث منیجمنت"، قیمت طلا صعود خواهد کرد، زیرا درام سیاسی در واشنگتن تمام نخواهد شد. وی پیش‌بینی کرد: طلا تا پایان سال به ۱۴۰۰ دلار صعود کند، اما در حال حاضر احتمالا بین ۱۳۲۵ تا ۱۳۵۰ دلار معامله خواهد شد.

 به گفته فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت "آر جی او فیوچرز"، تشدید فشارهای نزولی بر بیت‌کوین نیز از قیمت طلا حمایت خواهد کرد. وی همچنین افت بیشتر دلار آمریکا را پیش بینی کرد.

با این‌همه برخی از تحلیلگران اندکی محتاط‌تر بوده و برآورد کردند که دلار آمریکا نسبت به آنچه بازارها انتظار دارند قدرت بیشتری نشان خواهد داد.

به گفته نیک اگزارهوس، اقتصاددان CIBC World Markets، در کوتاه مدت دلار آمریکا ممکن است ضعف کمتری پیدا کند زیرا اصلاحات مالیاتی و عملکرد بازارهای سهام ممکن است به رشد قیمت این ارز کمک کنند. اما ابهامات تجاری پیرامون مذاکرات چین و نفتا ممکن است به نفع طلا باشد و کمک کند قیمت این فلز هفته جاری تغییر نکند.