کدخبر: ۲۰۱۷۷۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در بازار امروز دلار چه گذشت؟

بازار ارز امروز تحت تاثیر برنامه‌های بانک مرکزی روز آرامی را سپری کرد و این برنامه‌ها باعث شد تا قیمت سکه طرح جدید با ۳۰ هزار تومان کاهش به یک میلیون و ۵۲۱ هزار تومان و نرخ دلار با ۱۰۰ تومان افت به ۴۷۲۰ تومان برسد.

به گزارش فارس ، در پیاعلام سه طرح سرمایه‌گذاری بانک مرکزی، بهای انواع سکه و ارز افت قابل توجهی داشت.

بر این اساس، قیمت سکه طرح جدید 30 هزار تومان، طرح قدیم 31 هزار تومان، نیم سکه 11 هزار تومان، ربع سکه 6 هزار تومان، سکه گرمی 2 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار 1040 تومان کاهش یافت.

این گزارش می افزاید:نرخ دلار 100 تومان، یورو 53 تومان، پوند 60 تومان و درهم 27 تومان کاهش یافت.

قیمت اونس در بازار جهانی طلا با 3 دلار و 24 سنت کاهش 1350 دلار و 9 سنت معامله می‌شود.

در همین راستا ایسنا نیز نوشت: مدتی است که دلار افسار گسیخته و میل به افزایش قیمت دارد. نرخ این ارز از ابتدای سال تاکنون حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است. در چند روز گذشته نیز نرخ دلار صعودی بوده و حتی به مرز ۵۰۰۰ تومان نزدیک شد اما خوشبختانه از بازار آزاد ارز خبر می‌رسد که این ارز در جاده گرانی معکوس کشیده و قصد بازگشت دارد.

معاملات ارزی رصد می‌شود

اما این تنها خبر ارزی امروز نبود. در رویداد دیگری در همین رابطه امروز رییس کل بانک مرکزی از راه‌اندازی سامانه جدید معادلات ارز از ابتدای هفته‌ آینده خبر داد. رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد که "این سامانه از روز شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ به صورت آزمایشی شروع به کار خواهد کرد و با استفاده از آن خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می‌کنند".

آن‌طور که ولی‌الله سیف گفته به تدریج صرافی‌ها و سایر بازیگران بازار ارز نیز به سامانه جدید ارزی متصل خواهند شد.

ظاهرا هدف دولت از راه‌اندازی این سامانه شفاف‌سازی و زیر نظر گرفتن معاملات ارز با هدف جلوگیری از سفته‌بازی و فعالیت دلالان در این بازار است. باید دید راه‌اندازی این سامانه تا چه حد در کنترل و کاهش نرخ ارز موثر خواهد بود.