کدخبر: ۲۰۹۰۱۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نوبخت: سد هراز با فاینانس تکمیل می شود

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت که شرایط استفاده از فاینانس ۴۵۰ میلیون یورویی برای شتاب در روند ساخت سد مخزنی هراز مهیا شده و در حال گذر از مراحل اداری است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا- محمدباقر نوبخت شامگاه پنجشنبه در حاشیه بازدید از سد مخزنی هراز شهرستان آمل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجوز استفاده از فاینانس برای تکمیل این سد پیش از این از شورای اقتصاد گرفته شده و سازمان برنامه و بودجه به عنوان دبیرخانه شورای اقتصاد با نظر مثبت این طرح را مطرح کرد و اکنون در حال گذراندن مراحل اداری اخذ مجوز است.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت سد هراز در تامین آب کشاورزی و آشامیدنی مازندران، گفت: برای پشتیبانی از این اقدام، از همه منابع برای تسهیل و شتاب در روند ساخت سد مخزنی استفاده خواهد شد.

وی افزود : تاکنون سرمایه گذاران خارجی برای فاینانس این طرح اعلام آمادگی کردند که یکی از آنها از کشور چین با پیشنهاد مبلغ 450 میلیون یورو است که در کمترین زمان با اختصاص منابع مالی جدید شاهد پیشرفت های بیشتری در ساخت این سد خواهیم بود.

** نیاز یکهزار و 700 میلیارد تومانی سد هراز برای تکمیل

نوبخت با بیان اینکه سد مخزنی هراز یکی از سدهای بزرگ و مهم درمازندران است که می‌تواند 14 درصد از آب های سطحی و رودخانه پرآب هراز را پیش از هدر رفتن ، مهار کند ، گفت : برای تکمیل ساخت سد هراز با اقدامات جانبی در قالب یک مجموعه بزرگ که درحال انجام است ، به بیش از یک هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی اضافه کرد : بخشی از این هزینه ها مربوط به حدود 9 کیلومتر از جاده هراز ( آمل به تهران ) است که با ساخت سد زیر آب می رود و هم اکنون جاده جایگزین آن به طول 11 کیلومتر با یک تونل به طول یکهزار و 600 متر در دست ساخت است.

** دو اولویت برای دولت در سال97

معاون رییس جمهور، به دو اولویت مهم دولت در سال 97 در حوزه راهها اشاره کرد و گفت : یکی از این اولویت ها، تکمیل طرح های حوزه راههای مواصلاتی و بزرگراهها در دست اجرا در تمامی کشور است.

وی اضافه کرد : با تلاش و پشتیبانی خوب دولت ، جاده فیروزکوه به قائمشهر تعریض و چهارخطه شده و جاده هراز نیز تاکنون 64 کیلومتر از مسیر 101 کیلومتری آن تعریض و چهارخطه شده و دولت برای تکمیل 37 کیلومتر دیگر بسیار جدی است وپشتیبانی می کند.

نوبخت عصر پنجشنبه از جاده هراز وارد مازندران شد و به همراه استاندار و جمعی از مدیران دستگاههای اجرائی استان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی از سد در حال ساخت هراز بازدید کرد.

سد مخزنی هراز از نوع خاکی با هسته رسی به ارتفاع 150 متر و 373 متر طول تاج ، به ظرفیت نهایی 650 میلیون مترمکعب بر روی رودخانه هراز ودرفاصله در 22 کیلومتری جنوب شهر آمل در حال ساخت است.