ماجرای واردات برنج‌های آلوده از اروگوئه چه بود؟

کدخبر: 211948
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: ما اجازه واردات هیچ نوع برنجی که مشکل ایمنی داشته باشد را نداده‌ایم. ماجرای برنج‌های وارداتی آلوده از اروگوئه به اختلاف استانداردهای وزارت بهداشت ایران و اروگوئه مربوط می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در مورد برنج‌های اروگوئه‌ای که سال گذشته توسط شرکت بازرگانی دولتی وارد کشور شده و ظاهراً گمرک به دلیل آرسنیک بالا اجازه ترخیص آن را نداده است، توضیح داد. وی در پاسخ به این پرسش که بالاخره این موضوع به کجا رسید، چرا که این نگرانی وجود دارد که این برنج‌ها وارد بازار کشور شود پاسخ داد: ما هیچ نوع برنجی که مشکل ایمنی داشته باشد، نه تنها توزیع نکرده‌ایم، حتی اجازه هم نمی‌دهیم وارد شود، این موضوعی که اشاره کردید، مربوط می‌شود به اختلاف بین وزارت بهداشت کشور مبدأ (اروگوئه) که گواهی بهداشتی صادر کرده با وزارت بهداشت ما و اکنون یک پرونده حقوقی در همین زمینه در جریان است. 

وی برای توضیح بیشتر این موضوع گفت: یک کیلو از این برنج وارد بازار نشده است، اما باید این را هم تأکید کرد که این برنج هیچ ایرادی ندارد و فقط با مشخصه‌های بهداشتی ما هم‌خوانی ندارد، چرا که طبق استانداردهای کدکس که مورد تأیید همه کشورهاست، باقیمانده سموم از جمله آرسنیک تا سطح 200PPb مجاز است ولی ما این استاندارد را برای آنکه سلامت مردم در اولویت قرار دارد تا 120PPb پایین آوردیم، یعنی 80 درجه زیراستانداردهای کدکس، در حالی که این برنج در بسیاری از کشورها در حال مصرف است و بسیار برنج خوب و ایده‌آلی است. 

یزدان سیف در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما سال گذشته گفته بودید که برای بالا بردن قدرت چانه‌زنی می‌خواهید مبادی واردات برنج را تنوع بخشید و این موضوع به کجا رسید، گفت: زمانی شرایط به گونه‌ای رقم خورده بود که ما فقط می‌توانستیم  از هند واردات برنج داشته باشیم، اما با پیگیری‌هایی که از سوی رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت انجام شد، 2 اردیبهشت ماه وزیر بهداشت به وزرای جهاد کشاورزی و صنعت و معدن، تجارت نامه‌ای را ابلاغ کرد که اعلام شده، برای تسهیل فرایند واردات برنج از تمام کشورهای واجد شرایط امکان واردات وجود دارد و این موضوع توانسته در بازار جهانی برنج هم تأثیر خوبی بگذارد و شاهد روند قطعی کاهش قیمت برنج در مبادی وارداتی هستیم. 

وی اضافه کرد: این موضوع سبب می‌شود تا قدرت چانه‌زنی برای واردکنندگان به وجود بیاید و مصرف‌کنندگان ما هم برنج مورد تأیید وزارت بهداشت را مصرف کنند. 

تیتر یک
  • روایت اکونومیست از هزینه‌های زیست‌محیطی گسترش رمزارزها

    اقتصادنیوز: هفته‌نامه اکونومیست با هشدار نسبت به پیامدهای زیست‌محیطی تولید بیت‌کوین، نوشته است که بدون ایجاد مقررات…

از دست ندهید
بلیط هواپیما