کدخبر: ۲۱۲۷۵۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
تب کریمه کنگو در فردوس تایید نشد

تب کریمه کنگو در فردوس تایید نشد

مدیرکل دامپزشکی استان خراسان جنوبی گفت: تمامی نمونه گیری هایی که از فرد متوفی مشکوک به بیماری تب کریمه کنگو در شهرستان فردوس انجام شده، منفی است.

به گزارش اقتصا نیوز محمد اصغرزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اعلام مورد مشکوک ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در شهرستان فردوس نیروهای دامپزشکی با تمام قوت وارد عمل شدند و تمامی فعالیت های بهداشتی اعم از سم پاشی و سایر بررسی های موردنیاز را انجام دادند.

وی بیان کرد: براساس بررسی های انجام شده فرد مشکوک به این بیماری، دامدار نبوده و هیچ تماسی هم با دام نداشته است.

وی با گلایه از افراد غیر مرتبط و غیر مسئول با دامپزشکی و علوم پزشکی گفت: شایعه پراکنی و بزرگ جلوه دادن بیماری هایی که هنوز صحت آن مشخص نشده است نتیجه ای جز تشویش اذهان عمومی نخواهد داشت.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار کرد: تمامی اقدام های بهداشتی مورد نیاز را با توجه به خطر زیاد این بیماری، دانشگاه علوم پزشکی انجام داده اما طبق گزارش هایی که انجام شده این فرد در کنار کهولت سن به بیماری قلبی و دیابت دچار بوده است.

وی تصریح کرد: تمامی افرادی که با این فرد در ارتباط بودند طبق الزام های بهداشتی موجود بستری و خوشبختانه با منفی بودن نمونه گیری ها مرخص شده اند.

اصغرزاده افزود: با توجه به اطلاع رسانی به موقع و رعایت نکات بهداشتی توسط مردم در چند سال گذشته از وجود این بیماری در استان عاری هستیم و با توجه به فرارسیدن فصل گرما و تولید مثل کنه ها دامداران نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی اظهار کرد: مردم ضمن خودداری از خرید و ذبح دام های غیر مجاز با رعایت اصول بهداشتی، دام خود را در کشتارگاه ها ذبح کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا در فردوس، این زن میانسال اهل روستای حسین آباد شهرستان فردوس هفته گذشته پس از مشاهده علایم تب به بیمارستان حضرت رسول(ص) فردوس مراجعه می کند و به دلیل شباهت علایم بیماری به تب کریمه کنگو در قرنطینه بهداشتی بستری و همه الزامات بهداشتی نسبت به این بیماری به کار برده می شود.

نمونه و آزمایش های انجام شده به تهران ارسال می شود اما بیمار مشکوک به تب کریمه کنگو هفدهم اردیبهشت فوت کرد.

تب کریمه گنگو نوعی بیماری خونریزی دهنده و جزء بیماری های مشترک بین انسان و دام است که هیچگونه علائم بالینی در جمعیت دامی ندارد و از طریق تماس افراد با گوشت، خون، ترشحات دام آلوده یا گزش و له کردن کنه آلوده به این بیماری، شیوع پیدا می کند.

سمپاشی دام و اماکن دامی مهمترین راه برای کاهش ابتلا انسانی به تب کریمه گنگو است و تجهیز کشتارگاه ها و رعایت پوشش بهداشتی شامل دستکش و ماسک توسط کسانی که اقدام به کشتار دام می کنند، می تواند جلوی پیشروی این بیماری را بگیرد.

استان مرزی خراسان جنوبی 11 شهرستان و 460 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و مرکز شهرستان فردوس در فاصله 195 کیلومتری بیرجند است.