کدخبر: ۲۱۵۲۹۳ لینک کوتاه

پُرریسک و کم ریسک‌ترین صنایع بورس را بشناسید

اقتصادنیوز: صنعت استخراج سایر معادن، استخراج زغال سنگ و استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف پر ریسک ترین و ماشین آلات و تجهیزات،بانک ها و موسسات اعتباری و خدمات فنی و مهندسی کم ریسک ترین صنایع بورس معرفی شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، بررسی آماری جدول ریسک و بازدهی صنایع نشان می دهد که صنعت استخراج ذغال سنگ با بازدهی ۱۱.۵ درصدی، استخراج سایر معادن با بازدهی ۱۱.۳ درصدی، انبوه سازی املاک و مستغلات با بازدهی ۸.۹ درصدی، کاشی و سرامیک با بازدهی ۸.۵ درصدی و قند و شکر با بازدهی ۸.۴ در آخرین هفته کاری اردیبهشت بیشترین بازدهی را به دست آورده اند.

در همین حال، از ۳۹ صنعت حاضر در بورس تهران در هفته منتهی به ۲۶ اردیبهشت ماه سال جاری، ۳۲ صنعت با بازدهی مثبت، ۴ صنعت با بازدهی منفی و سه صنعت نیز بدون تغییر بودند. نگاهی به اطلاعات منتشر شده نشان می دهد، گروه محصولات چوبی با افت قیمتی ۳.۴ درصدی بیشترین ریزش را در ۷ روز گذشته را به ثبت رسانده است.

پر بازده ترین ها

این گزارش نشان می دهد از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته صنعت استخراج سایر معادن با بازدهی ۱۹.۳ درصدی بیشترین بازدهی را برای سرمایه گذاران به ثبت رساند. کاشی و سرامیک نیز با بازدهی ۱۶ درصدی رتبه دوم بیشترین بازدهی صنعت را به خود اختصاص داد و رتبه سوم نیز با بازدهی ۱۳.۴ درصدی متعلق به گروه قند و شکر است.

این گزارش حاکی از آن است که در ۳۰ روزه منتهی به ۲۶ اردیبهشت ماه استخراج سایر معادن، کاشی و سرامیک و قند و شکر بیشترین بازدهی را داشتند. این در حالی بود که گروه ساخت دستگاه ها و وسایل ارتباطی، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات و محصولات شیمیایی در ۳۰ روز منتهی به هفته گذشته با بیشترین زیان مواجه بودند.

پر ریسک ترین ها

همچنین بررسی میزان انحراف معیار و ریسک صنایع نشان می دهد که صنعت استخراج سایر معادن، استخراج زغال سنگ و استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف در دوره زمانی مورد بررسی با بیشترین انحراف معیار همراه بودند.

این در حالی بود که کم ریسک ترین صنایع بازار از ابتدای سال تا پایان هفته گذشته گروه ماشین آلات و تجهیزات، بانک ها و موسسات اعتباری و خدمات فنی و مهندسی بودند. در ادامه این گزارش بررسی روزهای مثبت هر صنعت از ابتدای سال تا پایان هفته گذشته نشان می دهد که صنعت کاشی و سرامیک با ۷۱ روز معاملاتی مثبت، در صدر این جدول قرار دارد. استخراج سایر معادن و استخراج کانه های فلزی نیز با ۶۲ روز معاملاتی مثبت، رتبه های دوم و سوم این جدول را به خود اختصاص دادند.