کدخبر: ۲۲۰۹۴۰ لینک کوتاه

افشای سهم عربستان و روسیه درافزایش فروش نفت اوپک

اقتصادنیوز: منابع آگاه تصمیمات اوپک را ۳ روز مانده به نشست این سازمان فاش کردند؛ در این نشست تصمیم به افزایش ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید گرفته می‌شود که حدود ۵۰۰ هزار بشکه سهم عربستان وامارات و ۲۰۰ هزار بشکه سهم روسیه خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، در حالی که تنها سه روز به برگزاری نشست اوپک باقی مانده منابع آگاه برخی از تصمیماتی که قرار است در این نشست گرفته شودرا فاش کردند.

همچنین کارشناسان می‌گویند نشست اوپک این بار با حساسیت‌ها و مشکلات خاص خودش همراه خواهد شد. این حساسیت‌ها بیشتر به دلیل احتمال تحریم‌ ایران و نیز کاهش تولید نفت برخی کشورها مانند ونزوئلا و همچنین گرایش روسیه و عربستان به افزایش تولید 1.5 بشکه در روز خواهد بود. 

بلومبرگ در گزارشی به شرح اتفاقات جاری حوزه نفت و تأثیر آن بر تصمیمات نشست اوپک پرداخته و پیش‌بینی‌های جدیدی را از زبان کارشناسان و منابع آگاه فاش کرده است. 

در گزارش بلومبرگ آمده است، اوپک در حال بحث و بررسی برای افزایش نسبتاً متعادل تولید نفت پیش از نشست این هفته اوپکی‌ها در وین اتریش است. 

اعضای اوپک تلاش می‌کنند تا رقمی را برای افزایش تولید در نظر بگیرند تا پلی باشد بین وضعیت فعلی و پیشنهادی که روسیه و عربستان برای افزایش تولید داده‌اند یعنی سقف افزایش تولید طوری باشد که حد وسط وضعیت فعلی و سقف پیشنهاد شده از سوی این دو کشور باشد.

عربستان و روسیه پیش از این اعلام کرده بودند که با افزایش تولید 1.5 میلیون بشکه در روز موافق هستند.

یک تحلیل‌گر در سوشید‌جنرال نیز پیش‌بینی کرد که اجلاس این هفته اوپک بسیار مشکل خواهد بود اما در نهایت برای ایجاد توافق بین کشورها بحث و مذاکره خواهد شد.

مایک بیکنر تحلیل‌گر مسائل نفت در گزارشی نوشت: عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت در مجموع 500 هزار بشکه در روز تولید خود را از ماه جولای افزایش خواهند داد و روسیه حدود 200 هزار بشکه به تولید خود اضافه می‌کند که همه اینها سهم کاهش تولید ونزوئلا را جبران خواهد کرد و نتیجه آن خواهد شد که بازار نفت اوپک به جای روند کاهشی ادامه‌دار، متعادل خواهد شد.