کدخبر: ۲۲۱۴۱۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
موافقت ایران اوپک را به افزایش سقف تولید نزدیک کرد

سی ان بی سی خبرداد

موافقت ایران اوپک را به افزایش سقف تولید نزدیک کرد

اقتصادنیوز: شبکه «سی ان بی س» اعلام کرد، پس از ابراز امیدواری وزیر نفت ایران برای دستیابی به توافق بر سر سقف تولید نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک)، این سازمان به افزایش سقف تولید نفت اعضایش نزدیک شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا از این شبکه خبری آمریکایی، بنظر می رسد اوپک روز جمعه پس از دیدار و گفت وگوی 'بیژن نامدار زنگنه' و 'خالد الفالح'، وزرای نفت و انرژی ایران و عربستان، در آستانه افزایش سقف تولید قرار گرفت. 

هدف الفالح از این دیدار متقاعد کردن ایران به همکاری در زمینه سیاست تولید اوپک بود.

عربستان و روسیه غیرعضو اوپک، از تولید کنندگان نفت خواسته اند تا سقف تولید خود را روزانه تا 1 میلیون بشکه افزایش دهند.

تقریبا همه اعضای اوپک با این پیشنهاد موافق بودند اما، مخالفت ایران با افزایش سقف تولید نفت مانع از دستیابی به توافق بر سر افزایش سقف تولید بود.

تا ساعاتی قبل از تشکیل نشست اوپک در وین انتظار نمی رفت که نشست به نتیجه ای برسد اما، گفت وگوهای دقیقه آخری ایران و عربستان احتمالا موجب نتیجه این نشست است. 

زنگنه پس از پایان دیدار با الفالح به خبرنگاران گفت که این دیدار خصوصی که در آستانه نشست اوپک انجام شد، موفقیت آمیز بود و تهران با قیمت 70 دلاری برای هر بشکه نفت موافق است.

ایران که سومین تولیدکننده بزرگ اوپک می باشد همچنین از این سازمان خواسته است تا آمریکا را برای تولید نفت بیشتر تحت فشار بگذارد.