کدخبر: ۲۲۱۹۳۸ لینک کوتاه

معرفی پربازده‌ترین بازارها در بهار ۹۷

اقتصادنیوز:دیروز هم بازارهای طلا، ارز و سرمایه شانه‌به‌شانه هم به رشد خود ادامه دادند. درحالی که شاخص بورس با یک جهش ۲۶۵۰ واحدی خود را به کانال ۱۱۲ هزار واحدی رساند، در بازارهای ارز و طلا هم افزایش قیمت‌ها ادامه یافت به طوری که تا زمان تنظیم این گزارش سکه تمام طرح جدید و قدیم به ترتیب مرز ۲.۹ و ۲.۷ میلیون تومان را پشت سرگذاشتند. نیم سکه هم یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان را تجربه کرد و ربع سکه به ۷۷۰ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم درحالی رکورد قیمتی ۲۶۶هزار تومانی راتجربه کرد که بهای اونس روی نرخ ۱۲۶۹ دلار ثابت مانده بود.

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه ایران  در گزارشی به پرسودترین بازارهای  ایران در بهار پرداخته است.

 

این روزنامه نوشت در بهار سال‌جاری نقدینگی سرگردان و سرمایه‌های خرد مردمی که از نیمه دوم سال گذشته بتدریج از سپرده‌های بانکی خارج شد، بازارهای مختلفی را برای کسب بالاترین بازدهی هدف گرفته است. هرچند در سه ماهه ابتدایی امسال بازارهای جدیدی مانند خودرو نیز توانست بخشی از نقدینگی موجود را برای بهره‌مندی از اختلاف قیمت حاشیه بازار به سوی خود جذب کند، اما همانند سال‌های گذشته بازارهای پنجگانه طلا، ارز، پول، مسکن و بورس مهم‌ترین بازارهایی است که بسته به میزان بازدهی و نقدشوندگی عمده سرمایه سرمایه‌گذاران را جذب کرده است.مقایسه نرخ دلار امریکا دربازار آزاد ایران در روزهای پایانی سال گذشته و انتهای خرداد ماه امسال نشان می‌دهد که بازار ارز در صدر افزایش قیمت میان بازارهای پنجگانه بوده است. با ملاک قرار دادن میزان رشد نرخ دلار امریکا شاهد بازدهی 63.2 درصدی این ارز مرجع بازار هستیم.

ایران درادامه تاکید کرد: در رتبه دوم میزان بازدهی یا افزایش نرخ، بازار طلا و سکه در رقابتی نزدیک به ارز قرار گرفته است. براین اساس نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید از رقم یک میلیون و 616 هزار و 600 تومان در انتهای سال 96 به دو میلیون و 582 هزار تومان در پایان بهار امسال رسیده که حاکی از بازدهی 59.7 درصدی این کالا هستیم.دراین مدت هر قطعه سکه بیش از 965 هزار تومان گرانتر شده است.در بهار امسال هرگرم طلای 18 عیار هم معادل 44 درصد رشد قیمتی داشته و از 153 هزار تومان به 220 هزار تومان رسیده است.سومین بازار پربازده بهار امسال بورس است. بورس در دو ماه ابتدایی امسال رشد چندانی نداشت و با افت و خیز شاخص نتوانست رضایت سهامداران خود را به دست آورد. ولی در ماه پایانی بهار شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران توانست بخشی از عقب ماندگی خود را نسبت به بازارهای رقیب جبران کند. رشد طوفانی بورس از روز 23 خرداد ماه آغاز شد و تا پایان این ماه 13 هزار و 645 واحد رشد کرد.سال گذشته پرونده بورس تهران با شاخص 96 هزار و 289 واحد بسته شد که این رقم در روز پایانی خرداد ماه به 108 هزار و 872 واحد رسید که نشان دهنده بازدهی 13 درصدی آن است. دراین مدت شاخص با رشد 12 حهزار و 583 واحدی همراه بوده است. بنابراین در بهار امسال شاخص بورس موفق شده است 12 کانال جدید را فتح کند و از کانال 96 هزار واحدی به 108هزار واحدی برسد. رشد بورس که از 23خرداد آغاز شده بود تا روز گذشته یعنی در مدت هفت روز 15 هزار و 782 واحد رشد کرده است. به معنای دیگر در هر ساعت 563واحد رشد کرده است.به اعتقاد کارشناسان اقتصادی بازارسرمایه که آسیب‌ها و تبعات منفی سایر بازارها را به‌دنبال ندارد بهترین مأمن برای سرمایه‌های خرد مردمی محسوب می‌شود که می‌تواند آن را در خدمت تولید و اقتصاد ملی قرار دهد.باوجودی که در ماه‌های ابتدایی سال‌جاری بازار مسکن با خروج از رکود چند ساله خود رشد بالایی را تجربه کرد که این رشد در برخی از مناطق پایتخت چشمگیر بود ولی ازنظر بازدهی کل این بازار در رتبه چهارم بین پنج بازار قرار گرفته است. طبق گزارش‌های ارائه شده از سوی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت واحدهای مسکونی پایتخت در ماه پایانی سال گذشته برابر با 5 میلیون و 760 هزار تومان بوده است که این نرخ در خرداد ماه امسال به 6 میلیون و 490 هزار تومان افزایش یافته است. بدین ترتیب بازدهی این بازار در فصل بهار 97 به 12.6 درصد می‌رسد. در سه ماهه ابتدای سال متوسط قیمت واحدهای مسکونی با رشد 730 هزار تومانی همراه بوده است.با توجه به نوسانات و التهاباتی که در بازارهای مختلف ایجاد شد بازار پول و سپرده‌های بانکی در رقابت با این بازارها ناکام مانده است. در صورتی که نرخ سود حداکثر 15 درصدی سپرده‌های بانکی را که از شهریور سال گذشته از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد را درنظر بگیریم، سپرده‌های یکساله در بهار امسال بازدهی معادل 3.75 درصد برای صاحبان آن به همراه داشته است.البته واقعیت این است که پس از التهاب بازار ارز و صدور گواهی سپرده‌های ریالی با نرخ سود 20درصدی نرخ 15 درصدی سود بانکی یک بار دیگر دستخوش تغییرقرار گرفت. به طوری که گزارش‌ها نشان می‌دهد که برخی از بانک‌ها با سود 20درصدی از سپرده‌گذاران خود پذیرایی می‌کنند. با لحاظ نرخ سود 20درصد نیز سپرده‌گذاران بانکی در سه ماهه اول امسال 5 درصد بازدهی کسب کرده‌اند.