کدخبر: ۲۲۲۴۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
مشاغل خانگی تسهیلات دریافت می کنند

مشاغل خانگی تسهیلات دریافت می کنند

اقتصادنیوز: رئیس دبیرخانه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به منظور ایجاد اشتغال پایدار و حمایت از مشاغل خانگی امسال هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات برای رونق این حوزه در سطح کشور تخصیص یافته است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ مهناز امامدادی روز چهارشنبه در جریان سفر به تایباد در شرق خراسان رضوی و بازدید از پروژه های اشتغالزایی مشاغل خانگی این شهرستان افزود: توسعه اشتغال خانگی به عنوان یک ضرورت در توسعه اشتغال و کارآفرینی در اکثر کشورهای دنیا مطرح است و دولت ها نسبت به توسعه این دسته از مشاغل توجه ویژه دارند.

وی ادامه داد: مشاغل خانگی زمینه تناسب و توازن شغلی و شخصی را در منزل برای افراد به ویژه بانوان که مسئولیت کار در منزل را بر عهده دارند فراهم می کند.

رئیس دبیرخانه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این دسته از مشاغل همچنین یک راهکار مناسب برای توسعه اشتغالهای خرد و متوسط به ویژه برای افراد بیکار اما دارای مهارت کافی در انجام برخی فعالیت ها هستند که به دلیل بازار نامناسب اشتغال نمی تواند جذب کار شوند.

وی افزود: نگاه ما در مشاغل خانگی ایجاد رشته های جدید است. در کنار رشته های سنتی به عنوان میراث ملی و فرهنگی در بحث مشاغل خانگی تلاش می شود رشته های جدید نیز متناسب با ظرفیت های موجود در هر منطقه ایجاد شود.

امامدادی به آموزشهای مورد نیاز در زمینه مشاغل خانگی نیز اشاره و بیان کرد: بر اساس نیازسنجی اولویت پرداخت تسهیلات به افراد مهارت دیده است و بر اساس این ضرورت آموزش یکی از نیازهای اساسی در زمینه اشتغال به ویژه مشاغل خانگی محسوب می شود.

وی ادامه داد: نیاز کم به منابع مالی، مزایای فراوان مشاغل خانگی و نقش سازنده آنها در اشتغال و توسعه اقتصادی موجب شده تا این بخش در کشور ما نیز مورد توجه قرار گیرد و به عنوان یک سیاست مثبت در حوزه اشتغال تلقی شود.

رئیس دبیرخانه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارتقای کیفیت، کمیت و استانداردسازی تولید را در الگوی نوین از اولویت های کاری عنوان و بیان کرد: استانداردسازی مورد نظر به معنای حداقل بازارپذیری مطرح است و فعالیت محصول باید بگونه ای باشد که در بازار بتواند به خوبی به فروش برسد.

وی به نحوه پرداخت تسهیلات نیز اشاره و بیان کرد: میزان پرداخت تسهیلات برای مشاغل پشتیبان تا سقف یک میلیارد ریال و برای مشاغل مستقل 200 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

او همچنین گفت: شبکه سازی، تیم سازی و بازارشناسی از مهمترین برنامه ها در جهت رونق بازار مشاغل خانگی است که هم اینک دئر استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، کردستان و آذربایجان غربی در حال اجرا می باشد.

بر اساس 'قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی' این مشاغل شامل فعالیتهایی است که توسط عضو یا اعضاء خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل می گیرد و منجر به تولید کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می شود.

مطابق مصوبات 'ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی' رشته های این مشاغل در حوزه های صنایع دستی، فرش، کشاورزی، دامپروری، شیلات، خدمات، تولیدی صنعت و فناوری اطلاعات احصاء شده اند. بر همین اساس انواع مشاغل خانگی در هر یک از زیربخشها ارائه شده و فهرست و همچنین اطلاعات هر یک از مشاغل در سایت وزارت کار و امور اجتماعی به نشانی www.irimlsa.ir قسمت مشاغل خانگی قابل دسترس برای عموم مردم است.

پارسال 12 میلیارد ریال اعتبار در حوزه مشاغل خانگی در رشته های فرت بافی، خیاطی و قالیبافی به متقاضیان در شهرستان تایباد پرداخت شد که از این مبلغ 80 درصد آن جذب و برای 260 نفر اشتغال ایجاد شد. تایباد در فاصله 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.