کدخبر: ۲۲۷۲۰۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
قیمت برخی میوه‌های لاکچری در تهران

قیمت برخی میوه‌های لاکچری در تهران

اقتصادنیوز: روزنامه جوان در مطلبی به فروش میوه‌های خارجی با قیمت‌های گران در تهران انتقادکرد.

به  گزارش اقتصادنیوز این روزنامه  منتقد دولت در بخشی از گزارش خود نوشت: از طعم مرکبات خسته شده‌اید؟ پس حتماً «میوه اژدها» را امتحان کنید. در اوج گرمای تابستان لذت‌خوردن «سورسوپ» را از دست ندهید، میوه‌ای که تفاوتی با بستنی ندارد. این‌ها بخش کوچکی از تبلیغات میوه‌های لوکس در شبکه‌های مجازی و برخی سایت‌هاست. بررسی اطلاعات این سایت‌ها نشان می‌دهد که این میوه‌ها مشتریان پروپا قرصی دارند. در خلأ بی‌نظارتی، میوه‌های لوکس را در فضای مجازی میلیاردی می‌فروشند. قیمت میوه‌ها هم مثل خودشان شگفت‌انگیز است. «انگور کالیفرنیا» میوه‌ای که طعم آناناس می‌دهد از کیلویی ۶۰ هزار تومان شروع می‌شود. «لوبری» میوه‌ای سفیدرنگ با خال‌های قرمز که از خانواده توت‌فرنگی است هم از کیلویی ۵۰ هزار تومان به بالاست. سبد میوه‌های استوایی هم مخصوص هدایای ویژه و مهمانی‌های خاص است. میوه‌هایی همچون گواوا، دراگون فروت، رامبوتان، منگوستین و لونگان است که همگی را پوست کنده و تزیین کرده‌اند و ۴۰۰ هزار تومان هم قیمت دارد. البته در مناسبت‌ها با تخفیف ۲۵ درصدی هم به فروش می‌رسد. این‌ها فقط نمونه‌هایی از میوه‌های لوکسی است که این روز‌ها برخی را برای خرید وسوسه می‌کند. «لیچی»، «سالاک»، میوه کاکتوس همگی با یک تلفن در دسترس هستند. 

سایت‌های عرضه‌کننده پا را فراتر از مغازه‌داران گذاشته و تنوع و تعدد میوه‌های لوکس‌شان بسیار بیشتر از میوه‌فروشی‌هاست. میوه‌هایی که اسم و ظاهرشان متفاوت‌تر از میوه‌های عادی است و فروشندگان آن‌ها هم سعی در معرفی هر چه بیشتر این محصولات و پیداکردن بازار‌های جدید و جذب مشتریان بیشتر دارند. گرچه در بعضی میوه‌فروشی‌ها می‌شود ملون، آووکادو یا میوه ستاره را پیدا کرد، اما انواعی دیگر که در بالا از آن‌ها نام برده شد، قطعاً هر جایی پیدا نمی‌شود. میوه‌های لوکس وارداتی مشتریان ثابتی هم دارند. توضیحاتی که در پایین عکس‌های اینستاگرامی یکی از صفحه‌های فروش است، این مسئله را نشان می‌دهد. از میزان موجودی میوه‌ها گرفته تا نوع سفارش‌دهی همگی گویای بازار داغ میوه‌های لاکچری است. سال‌های قبل که این میوه‌ها با قیمت‌های بالا وارد بازار شدند، کمتر کسی سراغ‌شان می‌رفت؛ چراکه طعم و ظاهرشان برای مردم آشنا نبود، اما رفته‌رفته با عرضه بیشتر در فروشگاه‌های مجلل مرکز و شمال‌شهر، این میوه‌ها به خانه‌ها راه پیدا کردند و حالا پس از چند سال مشتریان خاص خود را دارند. به طور نمونه، میوه‌ای هست به اسم «گارسینیا» که از محصولات جنوب‌شرق آسیاست. کانال‌های ماهواره‌ای هم نوعی قرص که مدعی از مشتقات این میوه است را به قیمت گران تبلیغ می‌کنند. مصرف این میوه باعث می‌شود، آنزیمی به‌نام «سیترات» که در بدن باعث تولید چربی می‌شود از کار بیفتد. ظاهراً این میوه در لاغری معجزه می‌کند و طرفدارانش هم از این راز باخبر هستند. 

بعد از واردکنندگان و فروشندگان که سود بالایی می‌برند، افراد زیرک‌تری هم هستند میوه‌های لوکس را خشک می‌کنند و با عنوان آجیل میوه به مشتریان ارائه می‌کنند که قیمت‌شان حدوداً دو برابر میوه اصلی موجود در بازار است.