کدخبر: ۲۲۸۴۵۲ لینک کوتاه

تصمیم ونزوئلا برای حذف ۵ صفر از واحد پولی خود

اقتصاد نیوز: ونزوئلا که در ابتدا قصد داشت ۳ صفر از پول ملی خود یعنی بولیوار را حذف کند، اکنون تصمیم گرفته است تا ۵ صفر را برای مقابله با تورم شدید و فزاینده حذف نماید.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز چهارشنبه در سخنانی گفت: 5 صفر از بولیوار پول ملی ونزوئلا حذف خواهد شد.

بر اساس این گزارش تصمیم مادورو برای حذف 5 صفر از پول ملی ونزوئلا با هدف مقابله با تورم فزاینده ای است که پیش بینی می شود امسال به یک میلیون درصد برسد.

صندوق بین المللی پول هشدار داده است که ونزوئلا امسال به بدترین نمونه از تورم شدید در اقتصاد جهانی در تاریخ معاصر تبدیل خواهد شد و نرخ تورم این کشور از مرز یک میلیون درصد خواهد گذشت.

همزمان با کاهش قیمت جهانی نفت از سال 2014 میلادی ، اقتصاد ونزوئلا نیز با بحران های جدی روبرو شده و دولت کاراکاس نتوانسته است سیستم یارانه ها و کنترل قیمت را حفظ کند.

آلخاندرو ورنر مدیر ارشد صندوق بین المللی پول در این باره گفت: پیش بینی ما این است که نرخ تورم ونزوئلا تا پایان 2018 میلادی به بیش از یک میلیون درصد خواهد رسید. شرایط ونزوئلا مشابه آلمان در سال 1923 و زیمبابوه در دهه 2000 میلادی است.

شاخص قیمت مصرف کننده در ونزوئلا از ابتدای 2018 تاکنون بیش از 46305 درصد رشد داشته است.

دولت ونزوئلا تاکنون بارها مخالفان سیاسی و دولت آمریکا را به تشدید جنگ اقتصادی علیه کاراکاس متهم کرده است.

مادورو در این باره گفت: اصلاحات پولی و حذف صفر از پول ملی ونزوئلا از 20 اوت آغاز خواهد شد. این اصلاحات مرتبط با پترو ارز دیجیتالی است که اخیرا معرفی شده است.

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که پترو اعتبار چندانی در بین سرمایه گذاران نخواهد داشت چرا که اعتماد چندانی نسبت به سیاست های دولت مادورو وجود ندارد.

حداقل دستمزد در ونزوئلا هم اکنون معادل یک دلار آمریکا در ماه است. این مساله موجب شده است تا بسیاری از مردم ونزوئلا قادر به تعذیه مناسب نبوده و نتوانند نیازهای اصلی بهداشتی و درمانی خود را برطرف کنند.

دولت ونزوئلا برای حذف 3 صفر از پول ملی خود در ماه ژوئن اماده شده بود ولی اجرای این تصمیم را به درخواست روسای بانک های بزرگ به تعویق انداخته است.