کدخبر: ۲۳۰۵۰۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
​افزایش ۴۱ درصدی حجم معاملات فرابورس

​افزایش ۴۱ درصدی حجم معاملات فرابورس

اقتصادنیوز: حجم معاملات فرابورس با افزایش ۴۱ درصدی نسبت به روز گذشته به یک میلیارد و ۴۳ میلیون ورقه بهادار و ارزش کل آن افزون بر ۵ هزار و ۹۸۱ میلیارد ریال شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، شاخص کل فرابورس در حالی‌ که پس از چند روز صعود و ثبت رکوردهای جدید دیروز افت ۹ واحدی را تجربه کرده بود امروز بار دیگر با ۵۴ واحد افزایش در ارتفاع تاریخی ۱۴۷۳ واحدی قرار گرفت.

حجم معاملات فرابورس با افزایش ۴۱ درصدی نسبت به روز گذشته به یک میلیارد و ۴۳ میلیون ورقه بهادار و ارزش کل آن افزون بر ۵ هزار و ۹۸۱ میلیارد ریال شد که این حجم از معاملات بیشترین مقدار از ۴ تیر ۹۷ تاکنون محسوب می‌شود.

بازار اول و دوم

بازارهای اصلی سهام فرابورس یعنی بازار اول و دوم در مجموع میزبان جابه‌جایی بیش از ۸۸۴ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۳۵۴ میلیارد ریال بودند که نماد «زاگرس» با ارزش معاملاتی بیش از ۵۳۲ میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را در اختیار گرفت و با خرید و فروش نزدیک به ۲۹۷ میلیون سهم در نماد «ذوب» این نماد بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص داد. در ادامه معاملات سهام در فرابورس، سه تابلو بازار پایه نیز در مجموع شاهد دادوستد ۱۳۲ میلیون سهم به ارزش ۲۳۶ میلیارد ریال بودند.

اوراق بدهی

از طرف دیگر، معاملات اوراق بدهی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس شامل اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) و اوراق گواهی استفاده از تسهیلات مسکن در روز جاری با معامله ۲۶ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال در ۹ هزار و ۱۹۲ نوبت معاملاتی پیگیری شد.

نمادهای تاثیرگذار

بررسی نمادهای فرابورسی در پایان معاملات امروز بیانگر اهرم مثبت بیش از ۱۷ واحدی از جانب نماد «مارون» بر صعود ۳.۸ درصدی آیفکس است که به دنبال مارون نمادهای «زاگرس»، «میدکو» و «ذوب» نیز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس برجای گذاشتند. همچنین نمادهای «شراز»، «ثالوند» و «ریشمک» شاهد بیشترین افزایش قیمت تا سقف ۱۰ درصد در معاملات امروز بودند و نمادهای «ذوب»، «زاگرس» و «شغدیر» به عنوان پُربازدیدترین نمادهای معاملاتی شناخته شدند.