کدخبر: ۲۳۰۵۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه نورث‌ ایسترن: بهترین سیاست برای ایران مذاکره است/ برجام توافقی بسیار سودمند برای ایران بود/ ساختار اقتصاد ایران باید اصلاح شود

استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه نورث‌ ایسترن: بهترین سیاست برای ایران مذاکره است/ برجام توافقی بسیار سودمند برای ایران بود/ ساختار اقتصاد ایران باید اصلاح شود

اقتصادنیوز: استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه نورث‌ ایسترن آمریکا تاکید کرد: تردیدی نیست که اقتصاد ایران در شرایط ناگواری است. برای بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت مردم لازم است ساختار اقتصاد ایران اصلاح شود. افزون بر این ایران باید به اقتصاد جهانی بپیوندد، اعلام آمادگی برای مذاکره و رفع اختلاف با آمریکا گام نخست در این راستا است.

کامران دادخواه در گفت‌وگو با ایلنا در مورد پیشنهاد رییس جمهور امریکا مبنی بر مذاکره با ایران گفت: هدف،‌‌ سیاست و راهکار ترامپ در مورد مذاکره و رابطه با ایران خیلی روشن نیست. به‌ویژه بیاد آوریم که آقای ترامپ در چند مورد دیدگاه و سیاست خود را تغییر اساسی داده است اما هدف و  سیاست آمریکا هر چه باشد، بهترین سیاست برای ایران ابراز آمادگی برای مذاکره و حل مسائل بین دوکشور است.

وی ادامه داد: فرض کنیم که ترامپ به‌طور جدی علاقمند به مذاکره، تفاهم و برچیدن تحریم‌ها نیست. باز فرض کنیم که پیشنهادش برای آن‌است که به اروپاییان و دیگر کشورها  نشان‌دهد که  ایران آماده تفاهم و رفع مشکلات نیست. در آن‌صورت اعلام آمادگی ایران به مذاکره بهترین تاکتیک مقابله برای خنثی کردن این نقشه است.

دادخواه تصریح کرد: توجه کنیم که در بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی این‌طور گفته شده که ایران با استفاده از برجام به گسترش سلاح‌های موشکی خود و درگیری در جنگ‌های منطقه پرداخته و همچنان به برنامه اتمی خود ادامه می‌دهد. در حالی که با  ابراز آمادگی برای مذاکره و توافق، این تصویر به‌کلی دگرگون می‌شود و  ایران می‌تواند در مذاکره با کشورهای اروپا و آسیا در موقعیت بهتری باشد.

این اقتصاددان برجام را برای ایران سودمند دانست و افزود: به احتمال زیاد ترامپ می‌خواهد به توافقی که از دیده او بهتر از برجام است دست یابد. تردیدی نیست که برجام توافقی بسیار سودمند برای ایران بود.

وی ادامه داد: ابراز آمادگی ایران برای مذاکره و توافق امکان دست‌یابی به توافقی که با برجام همگون باشد را بسیار زیاد می‌کند. تردیدی نیست که اقتصاد ایران در شرایط ناگواری است. برای  بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت مردم لازم است ساختار اقتصاد ایران اصلاح شود. افزون بر این ایران باید به اقتصاد جهانی بپیوندد، اعلام آمادگی برای مذاکره و رفع اختلاف با آمریکا گام نخست در این راستا است.

وی با اعتقاد به اینکه دوستی بین ایران و آمریکا باید باز گردانده شود،گفت: اگر به‌تاریخ نگاه کنیم هیچ کشوری به اندازه روسیه به ایران زیان نرسانده است. از قرار داد گلستان و ترکمنچای، اشغال ایران، کوشش برای جدا کردن آذربایجان، و کمک بی‌دریغ به عراق در دوران جنگ هشت ساله یاد کنیم، بد نیست بیدار شویم و در برخی سیاست‌ها تجدیدنظر کنیم.