کدخبر: ۲۳۰۹۱۵ لینک کوتاه

باارزش ترین صنایع بورس در سال ۹۷

اقتصاد نیوز: آمارهای بورس تهران برای دوره یک ماهه منتهی به ۳۱ تیر ماه ۹۷ مشخص کرد،‌ محصولات شیمیایی در رده نخست با ارزش ترین صنعت تالار شیشه ای قرار دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا، اطلاعات منتشر شده نشان می دهد: در اولین ماه از تابستان بررسی صنایع از نظر ارزش بازار نشان می دهد که گروه محصولات شیمیایی با در اختیار داشتن ۲۸ شرکت و ارزش بازار یک میلیون و ۹۶ هزار میلیارد ریالی در رتبه اول قرار دارد،  فلزات اساسی با ۶۶۳ هزار میلیارد ریال و استخراج کانه های فلزی با ۳۵۶ هزار میلیارد ریال رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

بازار اوراق بدهی

لازم به ذکر است در بازار اوراق بدهی در ۴ ماهه منتهی به پایان تیرماه،  تعداد ۳۶ میلیون برگه به ۳۴.۸۲۳ میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفته است. بر اساس این گزارش، در ۴ ماهه سال جاری،  تعداد ۱۲۶۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۲.۹۲۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۴۴۳ درصد رشد و ۴۱۸ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال ۹۶ همراه شد.

«P/E» شرکت ها

گفتنی است، نسبت  «P/E» بازار در  تیر ماه برابر با ۶.۳۴ مرتبه بوده است. لازم به ذکر است که ۵۳ شرکت دارای پیش بینی سود صفر یا منفی بوده اند که در محاسبات لحاظ نشده اند. همچنین در تیرماه ۹۷ به دلیل عدم الزام ارایه پیش بینی سود شرکت های واقع در صنعت سرمایه گذاری ها، ۱۷ شرکت فعال در این گروه در گزارش «P/E» لحاظ نمی گردد. بنابراین، نسبت قیمت به عایدی «P/E» محاسبه شده بر مبنای ارزش بازار ۲۷۳ شرکت ۴.۰۱۴.۸۸۶  میلیارد ریال و سود پیش بینی شده بیش از ۶۳۳.۶۱۲ میلیارد ریال است.

معاملات الکترونیک

لازم به ذکر است: طی ۴ ماهه منتهی به تیر ماه ۹۷، تعداد ۵۸۳۰۷ میلیون سهم به ارزش ۱۱۶۷۸۴ میلیارد ریال از طریق معاملات الکترونیکی مبادله شده که به ترتیب حدود ۳۱.۶۸ و ۲۳.۱ درصد از کل معاملات را شامل می شود.بر اساس این گزارش، تا پایان چهارمین ماه از سال جاری، بیشترین ارزش معاملات را بین تالار های منطقه ای به ترتیب تالار منطقه ای کیش با مبادله ۶۱۷۹۰ میلیارد ریال،  تالار منطقه ای اصفهان با مبادله ۷۶۷۴ میلیارد ریال، تالار منطقه ای مشهد با مبادله ۴۹۷۱ میلیارد ریال، تالار منطقه ای تبریز با مبادله ۳۷۲۰ میلیارد ریال و تالار منطقه ای یزد با مبادله ۳۷۲۰ میلیارد ریال به نام خود ثبت کردند.