کدخبر: ۲۳۱۹۳۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دلیل عدم تحریم نفتی ونزوئلا از سوی آمریکا چیست؟

دلیل عدم تحریم نفتی ونزوئلا از سوی آمریکا چیست؟

اقتصاد نیوز: آمریکا طی یک سال گذشته تحریم‌های به شدت محدودکننده‌ای روی فاینانس و استقراض ونزوئلا تحمیل کرده اما برخلاف انتظارات، تمایلی به تحریم مستقیم علیه صنعت نفت این کشور نشان نمی‌دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، حرف آمریکا این است که دیگر بدنبال تحریم صنعت نفت ونزوئلا نیست و چنین چیزی به این دلیل نیست که نفت ونزوئلا بخش بزرگی از واردات پالایشگاه‌های منطقه گلف کاست را تشکیل می‌دهد. برایان شید به پلاتس گفت: دولت آمریکا نمی‌خواهد مسئول فروپاشی کامل ونزوئلا شناخته شود و نمی‌خواهد برای مشارکت در چنین رویدادی مقصر قلمداد شود.

جورج دیوید بنکس، مشاور محیط زیست و انرژی بین المللی سابق دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به پلاتس گفت: کاخ سفید نمی‌خواهد این بحران را داشته باشد.

به نظر می‌رسد دولت آمریکا در حال حاضر ایده وضع تحریم‌های نفتی علیه ونزوئلا را کنار گذاشته و دولت ترامپ نسبت به سال گذشته تردید بیشتری در این باره نشان می‌دهد و احتمالا بیش از قبل برای ممنوعیت واردات نفت ونزوئلا به آمریکا یا ممنوعیت صادرات مواد نفتی به ونزوئلا تردید دارد.

شایعات پیرامون تحریم‌های آمریکا علیه نفت ونزوئلا بیش از یک سال است که به گوش می‌رسد و سال گذشته این موقع احتمال اجرای آنها قوت گرفته بود.

با این حال در حالی که آمریکا تحریم‌های مالی علیه ونزوئلا و مقامات و شهروندان این کشور را تشدید کرده، تاکنون از تحمیل تحریم علیه نفت ونزوئلا پرهیز کرده است.

شاید یک دلیل آن ادامه واردات نفت ونزوئلا از سوی پالایشگاه‌های منطقه گلف کاست باشد. با وجود سقوط تولید نفت ونزوئلا، صادرات این کشور به آمریکا از فوریه امسال روند صعودی داشته است. در حقیقت، صادرات نفت ونزوئلا به پالایشگاه‌های منطقه گلف کاست در فاصله فوریه تا ژوئن، ۴۳ درصد رشد کرد.

بر پایه آمار اداره اطلاعات انرژی، واردات آمریکا در فوریه به ۴۲۷ هزار بشکه در روز رسید و پس از آن در مارس به ۵۵۹ هزار بشکه در روز و در آوریل به ۶۳۲ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا ثابت مانده اما مجموع تولید نفت این کشور حتی بدون تحریم‌های مستقیم آمریکا، هر ماه حدود ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است.

ونزوئلا با بدترین کاهش تولید نفت در تاریخ خود و فروپاشی اقتصاد بی‌سابقه روبروست که حاصل سال‌ها سوءمدیریت و سرمایه‌گذاری اندک در صنعت نفت بوده و بحران انسانی این کشور را تشدید کرده است. صندوق بین المللی پول پیش‌بینی کرده تورم ونزوئلا تا پایان امسال به یک میلیون درصد صعود خواهد کرد در حالی که ذخایر نفتی این کشور همچنان گرفتار بحران اقتصادی و اجتماعی مانده‌اند.

طبق آمار بیکرهیوز، شمار دکل‌های نفتی در ونزوئلا در مقایسه با ۵۰ حلقه در ژوییه سال ۲۰۱۷  به ۲۸ حلقه در ژوییه سال ۲۰۱۸ کاهش یافت.

آخرین گزارش بازار نفت ماهانه اوپک نشان داد تولید نفت ونزوئلا در ژوئن به میزان ۴۷ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز نسبت به ماه مه کاهش یافت و به ۱.۳۴۰ میلیون بشکه در روز رسید. در حالی که میانگین تولید این کشور ۲.۱۵۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۶ و ۱.۹۱۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۷ بود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده است تولید نفت ونزوئلا تا پایان امسال به پایین یک میلیون بشکه در روز و تا پایان سال آینده به ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت. پیش بینی ۷۰۰ هزار بشکه در روز با تولید فعلی نیومکزیکو قابل مقایسه است.