کدخبر: ۲۳۲۱۱۹ لینک کوتاه

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:

حجاب مانع توسعه گردشگری نیست

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: حجاب مانع رونق گردشگری نیست، رعایت مختصر پوششی که بخشی از فرهنگ ملت ایران بوده برای گردشگران خارجی عذاب‌آور نیست و جذابیت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت ، احمد مازنی یکی از راهبرد‌های مهم صنعت گردشگری را جذب گردشگر از کشور‌های مسلمان دانست و گفت: مسلمانان در دنیا جمعیت کثیری را تشکیل می‌دهند؛ بنابراین می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب از کشور‌هایی مانند عراق، عربستان، ترکیه و پاکستان که به عنوان کشور اسلامی شناخته می‌شوند و همچنین کشور‌هایی مانند هند که جمعیت قابل توجهی مسلمان دارد و از سویی کشور‌هایی که تعداد مسلمانان آن در اقلیت هستند نسبت به جذب گردشگر مسلمان اقدام کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: جاذبه‌های گردشگری کشور با محوریت امام رضا (ع.) که برای تمامی مسلمانان شیعه و سنی قابل احترام است یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری مذهبی کشور به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در کنار زیارت امام رضا (ع) جاذبه‌های گردشگری و مراکز تفریحی، تاریخی و اقتصادی زیادی در شهر نیشابور استان خراسان رضوی و سایر شهر‌های استان‌های خراسان‌جنوبی وجود دارد که می‌توان گردشگران را نسبت به بازدید از آن‌ها ترغیب کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری بازدید از موزه لوور پاریس، گفت: در بازدیدی که از بخش اسلامی این موزه داشتم بخش اعظم آثار موجود در آن ایرانی بود؛ یعنی خدمات متقابل ایران و اسلام غیرقابل تفکیک است.

زیرساخت‌ها برای جذب گردشگر از کشور‌های مسلمان فراهم است و تنها اراده مدیریتی لازم است

مازنی با تاکید بر اینکه زیرساخت‌ها برای جذب گردشگر از کشور‌های مسلمان فراهم است و تنها اراده مدیریتی لازم است، یادآور شد: باید فرهنگ ایرانی و اسلامی را به دنیا معرفی کرد؛ به طور قطع در سازمان میراث فرهنگی این ظرفیت وجود دارد و البته با تبدیل آن به وزارتخانه، مجلس می‌تواند نظارت بیشتری را بر آن داشته باشد و امور آن را رصد کند.

به زودی حضور رییس سازمان میراث فرهنگی و بررسی گردشگری و اقتصادفرهنگ

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به زودی رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این کمیسیون حاضر می‌شود، گفت: گردشگری و اقتصادفرهنگ از جمله موضوعاتی است که مورد بررسی قرار می‌گیرد و کمیسیون توجه به اقتصاد فرهنگ و دیپلماسی فرهنگی را در دستور کار دارد.

وی ادامه داد: بی‌شک توانمندی لازم در این سازمان برای رونق گردشگری وجود دارد و تنها باید اراده لازم به وجود آید.

پوشش و حجاب مانعی برای رونق گردشگری نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه پوشش و حجاب مانعی برای رونق گردشگری نیست، تصریح کرد: متاسفانه هر زمان در مورد گردشگری بحث می‌شود برخی موضوع حجاب و نوع پوشش را مانعی برای حضور گردشگر می‌دانند؛ این در حالی است که حجاب نه تنها مانع نیست بلکه رعایت این مهم برای یک میلیارد نفر مسلمان امری طبیعی است.

مازنی افزود: رعایت مختصر پوششی که بخشی از رفتار و فرهنگ ملت ایران بوده برای گردشگران سایر کشور‌ها نه تنها عذاب‌آور نیست بلکه جذابیت دارد؛ در این رابطه بار‌ها دیده شده گردشگران اروپایی نسبت به پوشیدن روسری تمایل نشان می‌دهند بنابراین ما نباید مساله را از دیدگاه منفی نگاه کنیم.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی از زنان ایران حجاب اسلامی را رعایت می‌کنند و پوشش برخی نیز کامل نیست در این رابطه چه کسی برای آن‌ها مزاحمت ایجاد کرده که برای توریست خارجی محدودیت ایجاد شود.

اقتصاد و فرهنگ باید توأمان دیده شوند

وی تصریح کرد: باید این تفکرات منفی را دور ریخت و اقتصاد و فرهنگ را توأمان ببینیم؛ بی‌شک اقتصاد و فرهنگ به ویژه در حوزه گردشگری می‌تواند کشور را از وابستگی به نفت نجات دهد.

ضرورت هماهنگی لازم میان مجلس و دولت برای رونق گردشگری

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت هماهنگی لازم میان کمیسیون‌های فرهنگی و اقتصادی مجلس، وزارت امور خارجه و ارتباطات و سازمان گردشگری برای رونق گردشگری تاکید کرد و گفت: باید با طراحی برنامه‌ای منظم همزمان که نمایشگاهی از آثار یکی از هنرمندان ایرانی در ایران برگزار می‌شود با تلاش رایزن‌های ایران در سراسر دنیا برگزار و از مردم آنجا دعوت شود که از آن‌ها بازدید کنند تا با میراث فرهنگی و صنایع دستی آشنا شوند؛ به طور قطع با بازدید از نمایشگاه زمینه حضور گردشگران زیادی در ایران و بازدید از موزه‌های ایران باستان، تاریخ، دفاع مقدس و هنر‌های معاصر و سایر آثارفرهنگی کشور فراهم می‌شود.