کدخبر: ۲۳۶۴۳۷ لینک کوتاه

نشست صبحانه کاری اعضای اتاق بازرگانی ایران با وزیر دادگستری

اقتصاد نیوز: صبح امروز (سه‌شنبه) نشست صبحانه کاری اعضای اتاق بازرگانی ایران با علیرضا آوایی، وزیر دادگستری به میزبانی اتاق ایران برگزار شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی- رییس اتاق بازرگانی ایران ـ در ابتدای این نشست خطاب به علی‌رضا آوایی، وزیر دادگستری گفت: همان‌طور که واقفید آنچه در قوه قضائیه و مجموعه مسایل و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، رابطه مستقیم با سطح توسعه یافتگی یک کشور دارد.

وی افزود: اگر بررسی دقیق‌تری به عمل بیاید، درصد بالایی از ناهنجاری‌های کشورها به سطح رفاه، اشتغال و سطح توسعه اقتصادی آن کشور ارجاع پیدا می‌کند. مطمئنا اگر حجم عظیم پرونده هایی که در دادگاه ها بررسی می‌شود، مورد بررسی قرار گیرد، درصد بسیار بالایی ریشه اقتصادی دارد. بنابراین این موضوع حکم می‌کند در این ارتباط اگر به صورت ریشه ای ورود شود، مسائل قضایی مورد بررسی حل‌وفصل خواهد شد. لذا در نهایت باید مسائل اقتصادی کشور حل شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران معتقد است که ارتباط فعالان اقتصادی با قوه قضاییه باید ارتباط نزدیک‌تری باشد که البته در گذشته فعالیت‌های مشترک اتاق بازرگانی و قوه قضاییه نتایج مطلوبی داشته است. از زمان آیت الله شاهرودی در قوه قضائیه کمیته‌ای تحت عنوان کمیته‌ حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری در همه استان های کشور تشکیل شد که واقعا حاصل خوبی از این کمیته ها در سراسر کشور داشتیم و کمک بسیار خوبی برای  فعالان اقتصادی  بود. اما گویا امروزه این کمیته وجود نداشته و تبدیل به ستاد اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه شده که در این ستاد، نماینده اتاق بازرگانی به عنوان عضو دائم وجود ندارد و براساس موضوعات مطروحه اتاق بازرگانی دعوت می‌شود که باعث کمرنگ شدن ارتباط گذشته شده و ما نمی‌توانیم مشکلات فعالان اقتصادی را به راس قوه‌ قضاییه منتقل کنیم.