کدخبر: ۲۳۸۰۶۳ لینک کوتاه

​تدوین بسته حمایتی گمرک برای تسریع در ترخیص کالاها

اقتصادنیوز: معاون فنی گمرک از ارائه بسته حمایتی گمرک برای تسریع در ترخیص کالاها با استفاده از قوانین و مقررات مصوب خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، مجتبی پورسیف در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: این بسته حمایتی از سوی گمرک ایران به ستاد مقابله با تحریم‌ها ارسال شد که برخی از آنها از سوی این ستاد مصوب و ابلاغ شده است.

وی همچنین به ترخیص کالاهای سلامت محور از جمله دارو و تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: کالاهای این بخش، تنها با داشتن تاییدیه وزارت بهداشت امکان ترخیص خواهند داشت.

پورسیف افزود: بر اساس مصوبه‌ای که گمرک ایران از ستاد مقابله با تحریم‌ها دریافت کرده است، افرادی که در صف تخصیص و تامین ارز قرار دارند، این مجوز را دارند که درصدی از کالاهایشان را از گمرکات ترخیص کنند.

وی همچنین، استمرار تمدید ورود موقت‌های قبلی را یکی دیگر از مصوبات ستاد مقابله با تحریم‌ها بیان کرد و افزود: گمرک ایران این پیشنهاد را داده است که به کالاهایی که در فهرست کالاهای ممنوعه قرار دارند، اگر بارنامه این کالاها پیش از تاریخ ۳۰ خرداد امسال صادر شده باشد، اجازه ترخیص از گمرکات داده شود.

پورسیف گفت: به دنبال مصوبه بند ۵ بخشنامه اخیر بانک مرکزی در خصوص الزام به پرداخت تفاوت نرخ ارز از سوی واردکنندگان برای ترخیص کالاها، میزان ترخیص کالا در گمرکات کشور از روزی ۳۵۰۰ کانتینر به ۸۰۰ کانتینر کاهش یافت.

معاون فنی گمرک افزود: صد درصد بخشنامه‌هایی که گمرک ایران ابلاغ می‌کند، مصوبات و دستورالعمل‌هایی است که از بیرون از گمرک وارد می‌شود. در کنار مشکلات ناشی از صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مختلف، نگرانی از متهم کردن واردکنندگان به احتکار کالاها، منجر به آن شده که فعالان اقتصادی نسبت به عدم ترخیص کالاهایشان از گمرکات تمایل زیادی داشته باشند.