کدخبر: ۲۴۰۱۸۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
تعداد بیکاران در روسیه به کمترین میزان رسیده است

تعداد بیکاران در روسیه به کمترین میزان رسیده است

اقتصادنیوز: وزیر کار روسیه تعداد افراد بیکار در این کشور ۱۴۰میلیون نفری را حدود ۶۸۴ هزار نفر اعلام کرد و گفت : شمار افراد بیکار در روسیه به کمترین میزان در ۲۷ سال اخیر رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «ماکسیم تاپیلین» افزود: نرخ بیکاری در سال 2018 در روسیه در پایین ترین سطح خود از1991 تاکنون قرار گرفته است و شمار افراد بیکار از هشتم تا پانزدهم ماه گذشته میلادی حدود دو هزار و 400 نفر کاهش یافته و به 684 هزار و 700 نفر رسیده است.

براساس گزارش رسانه های روسیه، در اوایل سال های 1990میلادی به دلیل کاهش نرخ زاد و ولد آمار بیکاری در این کشور به پایین ترین میزان خود در روسیه رسید و این کشور با مشکل کمبود نیروی آماده به کار مواجه شد.

وزیر کار روسیه به کمبود نیروی انسانی و آماده به کار در این کشور اشاره کرد وگفت: ما دارای نسلی کم جمعیت در متولدین سال های 1990 هستیم که باید جای نسل پرجمعیت پس از جنگ را بگیرند چرخ کار کشور را حرکت دهند.

تاپیلین ادامه داد:براساس آمارهای بدست امده، بیش از 20 هزار نفر هم اکنون در شرایط بیکاری موقت (تعلیق کاری و یا وقفه کار با توجه به شرایط پیش آمده در فعالیت محل کار) به سر می برند و بیش از 84 هزار نفر به صورت پاره وقت کار می کنند.

پایگاه خبری وزارت کار روسیه نیز گزارش داده است که در ماه گذشته، سطح بیکاری ثبت شده به طور متوسط در روسیه 0،9 درصد از جمعیت فعال اقتصادی را به خود اختصاص داده است؛ این شاخص سال گذشته یک درصد اعلام شده بود.

میزان نیروی کار مورد نیاز کارفرمایان در سازمان های کاریابی نیز حدود 1.7 درصد اعلام شده است.

براساس آمار منتشر شده در ماه گذشته میلادی، تعداد بیکاران در 60 منطقه روسیه کاهش و در 23 منطقه افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، روسیه از جمله کشورهایی است که به داشتن شرایط سخت و دشوار برای کار مشهور است چرا که هفت ماه از سال حداقل درجه هوا به پایین تر از15 درجه زیر صفر می رسد و بیش از سه ماه از سال نیز خبری از آفتاب نیست.

علاوه بر این ها بروکراسی اداری و قوانین دست و پاگیر امنیتی همچون ثبت افراد خارجی در شهرهای مختلف وشهر محل زندگی در صورت جابجایی ازمحل و لزوم آشنایی با زبان سخت و دشوار روسی برای دریافت اقامت از دیگر مسائلی است که مهاجرت به روسیه را برای مردم در دیگر کشورها دشوار کرده است.

بنابراین گزارش، بیشتر افراد خارجی مشغول به کار در این کشور را شهروندان جمهوری های جدا شده از شوروی سابق همچون ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، اوکراین، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان تشکیل می دهند که برخی از آنها اسلاو محسوب می شوند و برخی دیگر نیز به خاطر سلطه شوروی زبانشان به روسی تغییر یافت.

اکثر افراد خارجی مشاغلی را برعهده دارند که کمتر روسی تمایل به انجام آن دارد.

دولت روسیه برای مقابله با روند نزولی جمعیت در این کشور که بحرانی برای تامین بازار کار بزرگترین کشور جهان به حساب می آید، برنامه های تشویقی فراوانی را برای زاد و ولد بیشتر ارایه کرده است که از جمله آنها می توان به پرداخت تسهیلات و یارانه ماهیانه با توجه به افزایش تعداد فرزندان اشاره کرد.

بحران جمعیتی در روسیه به اندازه ای است که مردانی که در این کشور بیش از سه فرزند دارند از آنان به عنوان «پدر قهرمان» یاد می شود.