کدخبر: ۲۴۳۸۵۷ لینک کوتاه

ادعای خبرگزاری رویترز: ایران نفت خود را در بندر دالیان چین ذخیره‌سازی می‌کند

اقتصاد نیوز: رویترز به نقل از منابع آگاه مدعی شد ایران در آستانه‌تحریم‌ها، نفت خود را در بندر دالیان چین ذخیره‌سازی می‌کند،‌ یک کشتی حامل ۲ میلیون بشکه نفت خود را خالی کرده و ۳ نفتکش دیگر هم قرار است تا دو هفته دیگر به این مکان برسد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس به نقل از رویترز، آمارهای «رفینیتیو ایکون» و «آژانس کشتی‌رانی» آگاه به موضوع اعلام کرد: یک کشتی حامل دو میلیون بشکه نفت ایران، روز دوشنبه نفت خود را در مخزن‌هایی در بندر دالیان واقع در شمال شرق چین خالی کرد. 

بر اساس اعلام منابع کشتی‌رانی واقع در بندر دالیان  این کشتی حامل نفت خام، توسط شرکت ملی نفت ایران هدایت شده و در مخزن‌هایی در این بندر خالی می‌شوند. 

این منابع اعلام کردند که این نخستین تخلیه بار نفت ایران در این مخازن طی 4 سال گذشته است. 

آمار ردیابی کشتی‌ها نشان می‌دهد که این تانکرها 12 سپتامبر جزیره خارک در ایران را به مقصد دالیان چین ترک کرده‌ است. 

تعدادی از افراد مرتبط با این موضوع از ارائه توضیحات بیشتر در این زمینه خودداری کردند.سخنگوی شرکت CNPC چین  هم گفت: اطلاعاتی در این زمینه ندارد. یک مدیر اجرایی در شرکت ملی در دفتر چین مربوط به NIOC هم در این باره توضیحاتی ارائه نداد. 

رویترز نوشته است: شرکت ملی نفت ایران به سوالی که طی ایمیلی پرسیده شد آیا به دنبال ذخیره‌سازی نفت در دالیان چین هستید نیز پاسخی نداد. 

منابع کشتی‌رانی اعلام می‌کنند که خریداری برای این محموله‌ها فعلاً وجود ندارد. 

بر اساس آمار ردیابی کشتی‌‌ها، سه نفت‌کش دیگر هم قرار است طی هفته آینده یا دو هفته آینده به این مکان برسد. 

بر اساس این گزارش،  نگهداری نفت خام در این مخازن این امکان را می‌دهد که در زمان مناسب نفت را به چین و یا دیگر خریداران منطقه بفروشند.

در اوایل 2014 و دوره تحریم‌های قبلی شرکت ملی نفت ایران از این مکان نفت به کره جنوبی و هند فروخته است.