کدخبر: ۲۴۶۵۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اردوغان خواستار اعطای وام با نرخ پایین از سوی بانک‌ها شد

اردوغان خواستار اعطای وام با نرخ پایین از سوی بانک‌ها شد

اقتصادنیوز: رییس جمهور ترکیه از بانک های این کشور خواست تا با دادن وام هایی با نرخ بهره پایین تر به کاهش تورم در ترکیه کمک کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه گفت: بانک های ترکیه ای باید وام هایی با نرخ بهره پایین تر به کارآفرینان بمنظور رونق سرمایه گذاری ارائه دهند. وی تصریح کرد کرد که این اقدام نرخ تورم را پایین می آورد. اردوغان پیش از این خود را «دشمن نرخ بهره» توصیف کرده و گفته بود تورم بالا منجر به نرخ بهره بالا می شود و بارها خواستار کاهش هزینه های وام دهی شده بود.

همچنین نگرانی ها به خاطر سایه سنگین اردوغان بر سر سیاست پولی این کشور و توانایی بانک مرکزی برای مقابله با تورم به خاطر فشارهای سیاسی باعث شده که ارزش لیر در سال جاری میلادی در حدود ۳۳ درصد در مقابل دلار تضعیف شود.

اردوغان گفت: تمام بخش فاینانس باید راهی را برای کارآفرینان در سرمایه گذاری باز کنند بویژه با دادن وام هایی با نرخ بهره پایین نه نرخ بهره بالا این کار را انجام دهد. این بهره پایین، تورم را پایین خواهد آورد که یک نگرانی است.

بانک مرکزی ترکیه در ماه سپتامبر نرخ بهره را با ۶.۲۵ درصد افزایش به ۲۴ درصد رساند تا سیاست های کنترل ارز و تورم خود را اعمال کند. تورم ترکیه در ماه سپتامبر بر اساس آمار رسمی تقریبا ۲۵ درصد اعلام شد که در ۱۵ سال اخیر بی سابقه گزارش می شود و تمرکز بانک مرکزی این کشور را برای افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم به همراه داشته است.

اردوغان گفت: به نظر من تورم و نرخ بهره می تواند منجر به کشمکش با فرهیختگان شود. آنها در مورد چیزی که صحبت می کنند، سندی ارائه نمی کنند؛ اما ما برای چیزی که صحبت می کنیم سند ارائه می کنیم؛ بنابراین می گویم که بهره علت است و تورم نتیجه آن.