کدخبر: ۲۴۸۰۹۹ لینک کوتاه

اطلاعیه بانک ملی در خصوص ناگفته های ارز اربعین حسینی

اقتصادنیوز: بانک ملی ایران طی اطلاعیه ای برخی اقدامات طی این مدت را باعنوان ناگفته‌های ارز زائرین اربعین حسینی منتشر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، این بانک ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی و با آرزوی قبولی زیارت زائرین محترم اباعبدالله الحسین (ع) نکات زیر را جهت تنویر افکار عمومی به عرض ملت شریف ایران و دوستداران اهل بیت (ع) می رساند:

۱- بانک ملی ایران به پشتوانه  تجربه و تخصص خود هر ساله ارز مورد نیاز زائرین اربعین حسینی، عتبات عالیات و حجاج خانه خدا را در داخل کشور و بصورت حرفه ای و تخصصی عرضه می نماید.

۲- امسال نیز کمافی السابق عهده دار این مسئولیت خطیر گردید لکن به سبب عدم همکاری و همراهی بانک مرکزی عراق، امکان انتقال دینارهای بانک مرکزی کشورمان از عراق به داخل کشور میسر نگردید و به ناچار باید ارز زائرین معزز در داخل خاک عراق به ایشان عرضه می شد.

 یادآوری این نکته مهم ضروری است که با این تصمیم مهم دولت (پرداخت دینار به زائرین)، دلالان ارز در داخل کشور و در عراق که به جهت تفاوت فاحش نرخ ارز متنعم بودند، سود و منافع سرشار خود را از دست می دادند.

۳- قبول مسئولیت مذکور توسط بانک ملی ایران و عدم همکاری بانک مرکزی عراق در شرایطی رخ داد که حدود  یکصد هزار نفر از زائرین گرامی وارد خاک عراق شده بودند. بنابراین بدون فوت وقت به منظور دایر نمودن ۲۵۰ باجه در نقاط مختلف عراق از جمله کاظمین، نجف، کربلا، مناطق مرزی مهران و شلمچه با یک شرکت پیمانکار عراقی قراردادی منعقدشد. مع الاسف در روز اول و دوم شروع پروژه شرایط نامساعد جوی -  طوفان و بارندگی های شدید در منطقه مرزی مهران، امکان حمل کانکس ها و دایر نمودن باجه ها را مختل کرد. اما در دیگر نقاط و با اضافه شدن کارکنان بانک ملی به آن مناطق ایجاد باجه ها  سرعت گرفت.  

۴- ساعاتی از دایر شدن باجه های تحویل ارز نگذشته بود که بانک مرکزی عراق و نیروهای امنیتی کشور مذکور، بنا به دلایل مختلف از جمله عدم اخذ مجوزهای مربوطه و رعایت مسائل امنیتی بیش از ۲۰۰ باجه بانک ملی از جمله باجه های مستقر در فرودگاه نجف را تعطیل نمودند.

در این مقطع بود که در یک کشور بیگانه با مشکلات پی در پی از این دست مواجه گشتیم و البته باید به مشکلات مذکور، قطعی های مکرر و طولانی مدت برق و اینترنت که ناشی از ضعف در زیرساخت‌های عراق بود و البته لازمه فعالیت باجه های بانکی است را اضافه کرد.

 موارد فوق موجب شد که زائرین محترم حسینی برای ساعاتی با صف های طولانی و معطلی مواجه شده که البته وظیفه خود دانستیم در همان روز و طی اطلاعیه‌ای به جهت مشکلات ناخواسته و پیش آمده، از این عزیزان عذرخواهی کنیم.

همزمان با اعزام بیش از ۵۰۰ نفر از کارکنان بانک ملی ایران اعم از کارمندان، مدیران، معاونین و اعضای هیئت مدیره از طریق زمینی و هوایی، به دنبال تعیین مکان‌های جدید بوده و با همکاری تعدادی از نهادها، ساختمان‌هایی در اختیار بانک ملی قرار گرفت و چون برخی از آن ساختمان ها در شان زائرین محترم و بانک ملی ایران نبود، به سرعت از مدار سرویس دهی خارج شد.

به هرحال، پس از سی ساعت کار مستمر اوضاع به روال عادی برگشت و توانستیم یکی پس از دیگری به این مشکلات فائق آییم و سرویس دهی به صورت شبانه روزی و بدون وقفه و کمترین زمان معطلی برای زائرین محترم صورت گرفت، (تصاویر شرایط عادی پرداخت ارز از روز سوم در رسانه ها منتشر شد).

۵- مطابق اعلام بانک مرکزی پرداخت ارز تا یازدهم آبان ماه در کشور عراق ادامه خواهد داشت و پس از آن تاریخ اگر زائرین محترمی که به هر دلیلی نخواسته و یا نتوانسته‌اند ارز مربوطه را دریافت کنند، بانک ملی ایران متعهد است عین مبلغ واریزی به همراه " کمک هزینه سفر زیارتی " را به حسابشان مسترد کند.

۶- البته از برخی رسانه‌ها که بدون عنایت به مشکلات عظیم پیش گفته بی محابا  و غیر منصفانه علیه بانک ملی ایران و کارکنان شریف آن که بدون هیچ منت و انتفاعی در سخت ترین شرایط به عاشقان حسینی خدمت صادقانه ارائه می دادند مطالبی به دور از انصاف و بعضاً وارونه انتشار داده اند گلایه مند هستیم.

از آن دسته از رسانه ها که صادقانه، منصفانه و بدون هیچ خط و رسم سیاسی، واقعیت ها را منعکس و روانی انجام امور در باجه های بانک ملی ایران را به زائرین اطلاع رسانی کرده تشکر و قدردانی می کنیم.

۷- لازم می دانیم از پشتیبانی و حمایت دولت ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و ناظر امور زائرین، ستاد اربعین مستقر در داخل کشور، سفارت و کنسولگری‌های نجف و کربلا، استانداری های خوزستان و ایلام و فرمانداری های تابعه تشکر و قدردانی کنیم.

در پایان و یکبار دیگر از آن دسته از زائرین گرانقدری که ممکن است متحمل زحمت و رنجش شده باشند عذرخواهی بعمل می آوریم.