در 7 ماهه اول سال میزان تسهیلات پرداختی از سوی بانک ها چقدر بوده است؟

کدخبر: 251529
اقتصادنیوز: شبکه بانکی کشور در هفت ماهه امسال بیش از سه تریلیون و 581 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی پرداخته که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 445 هزار و 200 میلیارد ریال یعنی معادل 14.2 درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا از بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در هفت ماهه امسال مبلغ 2 تریلیون و 158 هزار و 200 میلیارد ریال معادل 60.3 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال مبلغ 189 هزار میلیارد ریال معادل 9.6 درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هفت ماهه امسال معادل 807 هزار و 100 میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص 37.4 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش همه بخش‌های اقتصادی است.

همچنین از 993 هزار و 300 میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 81.3 درصد آن بابت تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

بنا بر این آمار، در هفت ماهه امسال تعداد 160 هزار و 299 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 6.2 میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است.

بخش خدمات نیز در مجموع 2 میلیون و 917 هزار و 538 فقره تسهیلات با میانگین هر فقره 500 میلیون ریال پرداخت شده است؛ کل تسهیلات پرداختی به بخش خدمات یک تریلیون و 461 هزار و 264 میلیارد ریال برآورد شده که پس از بخش صنعت و معدن در رتبه دریافت تسهیلات از شبکه بانکی قرار دارد.

بانک مرکزی معتقد است همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر درست اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

 

تیتر یک
  • پیش بینی روند قیمت سکه یک روز قبل از انتخابات

    اقتصاد نیوز: قیمت سکه زمانی که به محدوده های تغییر فاز می رسد افت می کند زیرا فشار فروش در بازار اجازه نمی دهد سکه از…

از دست ندهید
بلیط هواپیما