کدخبر: ۲۵۲۷۹۹ لینک کوتاه

رویترز:

صادرات نفت روسیه به چین رکورد زد/رشد چشمگیر تولید نفت عربستان

اقتصادنیوز؛ خبرگزاری رویترز گزارش داده است که با توجه به کاهش صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌ها، انتقال نفت خام روسیه به چین رکورد زد. از سوی دیگر همزمان با فشار رئیس جمهوری آمریکا بر عربستان سعودی مبنی بر خودداری از کاهش تولید نفت تا نشست هفته آینده اوپک، تولید نفت این کشور به بیشترین حد خود در ماه جاری رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ داده‌های روز دوشنبه نشان می‌دهد، در حالی که صادرات نفت ایران در پی  اعمال تحریم‌های واشنگتن علیه تهران با رکود مواجه شده است، در ماه اکتبر حمل نفت خام روسیه به چین رکورد زد، زیرا تولیدکننده‌های مستقل همچنان به واردات ادامه می‌دهند.

بر اساس اطلاعات اداره کل گمرکات، واردات چین از روسیه بالا ۵۸ درصد نسبت به  سال قبل افزایش داشته و به ۷.۳۴۷ میلیون تن رسیده است، که بالاترین میزان آن معادل ۱.۷۳ میلیون بشکه در روز است.

در ده ماه اول سال جاری میلادی واردات روسیه به ۵۷.۹۱ میلیون تن یا ۱.۳۹ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۶.۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

گمرک چین در ماه گذشته شروع به بروزرسانی یک پایگاه داده آنلاین در زمینه واردات کالا به وسیله کشور مبدا کرد که بر اساس این سامانه، واردات نفت خام در ماه اکتبر به بالاترین حد خود رسیده است و انتظار می‌رود که تا پایان سال همچنان بالا باشد.

با این حال، صادرات ایران به چین  ۶۴ درصد کاهش یافته و به ۱.۰۴۹۶ میلیون تن  یعنی چیزی حدود ۲۴۷.۱۶۰ بشکه در روز رسیده است.

واردات چین از ایران در ماه اکتبر سقوط خود را نشان داد، زیرا شرکت‌های نفتی چینی برای کاهش خرید خود از ایران تحت فشار هستند.

افزایش تولید نفت عربستان سعودی با فشار ترامپ

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ رویترز به نقل از یک مقام آگاه صنعتی اعلام کرد، 

تولید نفت خام عربستان سعودی به 11.1 – 11.3 میلیون بشکه در روز در ماه نوامبر (آبان-آذر) رسیده است اگرچه هنوز هم مشخص نیست این مقدار تا پایان ماه تا چه حد تغییر داشته باشد.

به نوشته این خبرگزاری، این میزان نسبت به ماه اکتبر (مهر- آبان) نیم میلیون بشکه در روز و در مقایسه با اوایل سال جاری میلادی (2018) یک میلیون بشکه افزایش داشته است.

عربستان سعودی موافقت کرده بود تا در پاسخ به درخواست مصرف کنندگان که شامل ایالات متحده و هند می شود، به منظور جبران کمبود عرضه پس از تحریم های واشنگتن علیه ایران، تولیدات خود را افزایش دهد. اما پس از اینکه تحریم های واشنگتن علیه تهران از آنچه انتظار می رفت با شدت کمتری اجرا شد، بهای نفت از 85 دلار در هر بشکه به 60 دلار در هر بشکه کاهش یافت. اما مقامات نفتی سعودی اعلام کردند که می خواهند بهای نفت بیش از 70 دلار در بشکه باقی بماند.

رویترز نوشت، در صورت تداوم تولید بالای نفت عربستان، اوپک معامله ای برای کاهش تولید نفت در نظر خواهد گرفت.

ترامپ روز یکشنبه در توییتی نوشت: 'به لطف رئیس جمهور ترامپ بهای نفت کاهش میابد و این بسیار عالی است و پیشتر نیز چنین نوشته بود: 'قیمت نفت در حال کاهش است، از عربستان سعودی متشکرم اما اجازه دهید قیمت ها باز هم کاهش یابد.'

به نوشته تحلیلگران رویترز، برغم تلاش سیاستمداران آمریکایی مبنی بر اعمال تحریم ها علیه ریاض، دونالد ترامپ همچنان حامی 'محمد بن سلمان' پادشاه عربستان است. 'بن سلمان' سیاستگذار نهایی عربستان سعودی است و ناظران سیاسی عربستان سعودی گفته اند که سعی بی سلمان بر این است تا از رویارویی با واشنگتن، به ویژه درباره قیمت نفت جلوگیری کند.