کدخبر: ۲۵۴۴۶۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

چین یک هیات بزرگ تجاری به آمریکا اعزام می کند

اقتصادنیوز: به دنبال توافق سران چین و آمریکا در حاشیه اجلاس گروه بیست در آرژانتین در ماه جاری میلادی، چین تصمیم گرفته است یک هیات بزرگ تجاری به آمریکا اعزام کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ روز سه شنبه اعلام کرد‌ فعلا طرفین به آتش بس رسیده اند اما اگر نتوانند موضوعات اساسی و زیربنایی اختلافات را حل و فصل کنند دیری نمی پاید که آتش جنگ تجاری آنها شعله ور تر می شود.

به هر صورت چین که در اجرای سیاست های مصالحه جویانه در عرصه های سیاسی و اقتصادی زبانزد کشورها است، قصد دارد یک هیات بزرگ را در طول یک هفته آینده راهی واشنگتن کند تا از این فرصت سه ماهه آتش بس بین دو کشور به بهترین شکل استفاده کرده و راه را برای یک توافق طولانی مدت باز کند.

بر اساس این گزارش نزدیک به 30 نفر از مقام های ارشد امور اقتصادی و تجاری چین راهی واشنگتن می شوند اما هنوز در مورد اینکه ریاست هیات را چه کسی و چه مقامی برعهده دارد، اطلاع رسانی نشده است.

'گنگ شوانگ' سخنگوی وزارت خارجه چین در مصاحبه ای در پکن به خبرنگاران گفت که مقام های دو کشور به سختی در حال کار بر روی مفاد توافقی هستند که سران دو کشور به آن دست یافته اند.

وی بدون اشاره به جزییات مربوط به گفت و گوهای سران گفت که انتظار می رود با نظرداشت این توافق طرفین مذاکرات بعدی را با سرعت بیشتری به پیش ببرند.

دو طرف به این توافق رسیده اند که ظرف 90 روز آینده اختلافات را در زمینه انتقال فناوری، حراست از حق مالکیت معنوی، امور سایبری و فضای مجازی و موانع غیرتعرفه ای برطرف کنند.

این توافق خیلی زود موجب شد تا بورس چین تا اندازه ای از بحران خارج شود و شاخص سهام در بازار اوراق بهادار شانگهای بیش از 2.5 درصد و در بازار سهام هنگ کنگ در همین حدود افزایش یابد.

پکن که به دنبال جنگ تجاری با آمریکا تعرفه بر روی خودروهای وارداتی از این کشور را تا 40 درصد افزایش داده بود می گوید در زمینه کاهش آن اقدام می کند.

چین که با خرید نفت و دانه های روغنی از آمریکا موافقت کرده بود برای جلب نظر دولت ترامپ قبول کرده است تا تولیدات انرژی و محصولات کشاورزی بیشتری از آمریکا خریداری کند تا میزان کسری تجاری آن کشور در برابر پکن کمتر شود.

'سونگ هونگ کای' از کارشناسان آژانس مالی هنگ کنگ گفت که آتش بس فعلا نتایج موقتی مطلوبی داشته است اما هنوز نمی توان به آینده خوشبین بود و زمان همه چیز را روشن خواهد کرد.