کدخبر: ۲۵۷۴۳۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
نرخ بهره وام‌های بانکی آمریکا 2/5 درصد شد

نرخ بهره وام‌های بانکی آمریکا ۲/۵ درصد شد

مقامات فدرال رزرو آمریکا روز چهارشنبه اعلام کردند میزان نرخ بهره وام های بانکی در سال جدید بین ۲.۲۵ تا ۲.۵ درصد افزایش می یابد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، فدرال رزرو متشکل از 12 بانک مرکزی است که مسئول تدوین سیاست‌های پولی، پیگیری رسیدن به اشتغال کامل، تثبیت قیمت‌ها و رشد اقتصادی در آمریکا است.

فدرال رزرو مبنای این افزایش نرخ بهره را دسامبر سال 2015 قرار داده است در حالی که انتظار می رفت با توجه به بالا بردن نرخ بهره در سه ماه گذشته، شاهد رشد دیگری نباشند.

وال استریت ژورنال پیش بینی کرده است که افزایش نرخ بهره در سال آینده بیش از دو بار اتفاق نیفتد. بیانیه بانک مرکزی پس از نشست فدرال رزرو نیز نشانگر رویکرد پیشگیرانه ای است که می تواند سرعت رشد نرخ بهره را کمتر کند. این کمیته معتقد است که برخی از افزایش های تدریجی، با اهداف قیمت پایدار و اشتغال سالم بیشتر منطبق خواهد بود.

این روزنامه تصمیم جدید بانک های آمریکا برای افزایش نرخ بهره را پایانی بر سیاست های سه ساله عادی سازی شرایط اقتصادی آمریکا می داند که از سال 2008 تقریبا نزدیک به صفر نگه داشته شده بود.

کارشناسان اقتصادی معتقدند اینکه مقامات مالی آمریکا چگونه سیاست های خود را با فاز جدید افزایش بهره مدیریت کنند تا حد زیادی به تغییرات کوتاه مدت در اقتصاد و بازارهای مالی بستگی دارد.

با این حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در آغاز نشست فدرال رزرو خواستار افزایش ندادن نرخ بهره شده و در یادداشت توئیتری خود نوشته بود اجازه ندهید بازار از آنچه که پیش از این بوده راکدتر شود، بازار را درک کنید نه اینکه فقط با اعداد بی معنا کار کنید.

بازار سهام آمریکا هم در 10 روز گذشته روند نزولی داشته و بیش از 2 درصد ارزش خود را از دست داده است.