جزئیات لایحه بودجه 98؛

مورد عجیب لایحه بودجه 98؛ میزان فروش و قیمت هر بشکه نفت چقدر پیش‌بینی شده است؟

کدخبر: 258565
اقتصادنیوز؛ علیرغم آنکه انتظار می رفت دولت در اصلاح لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، پیش‌بینی خود از میزان فروش نفت را تعدیل کند اما این اتفاق رخ نداده است و میزان فروش و قیمت هر بشکه نفت تفاوتی با بودجه مصوب 97 ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ دولت در لایحه بودجه ۹۷ کل کشور که سه هفته قبل بصورت سمبلیک از سوی سازمان برنامه به مجلس ارسال و محورهای مهم آن از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه تشریح شد، پیش بینی کرده بود سال آینده ۱.۵ میلیون بشکه نفت را با فرض هر بشکه ۵۴ دلار صادر کند.

این پیش بینی در حالی بود که میزان صادرات نفت ایران بدلیل انفعال وزارت نفت طی ماههای گذشته به شدت کاهش یافته و به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسیده است. این نشان می دهد که وزارت نفت حتی از معافیتی که برای ۶ کشور جهت خرید نفت از ایران ایجاد شده بود، نتوانسته بصورت موثر استفاده کند.

بر این اساس کارشناسان معتقد بودند دولت باید با واقعی کردن پیش بینی خود، مبتنی بر شرایط تحریم، ریسک عدم تحقق درآمدهای نفتی را به حداقل برساند.

با این وجود، نگاهی به اعداد و ارقام لایحه پیشنهادی دولت که امروز به مجلس تقدیم شد، نشان می دهد که دولت پیش بینی خود از فروش نفت در سال آینده را همچنان در سطح ۱.۵ میلیون بشکه و قیمت ۵۴ دلار در هر بشکه حفظ کرده است. 

یک مقام مسئول در سازمان برنامه این دو عدد را تایید کرد. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما