کدخبر: ۲۶۰۱۱۸ لینک کوتاه

خط فقر در نیمه اول سال چه میزان افزایش یافته است؟+جدول

اقتصادنیوز: مرکز پژوهش‌های مجلس با اعلام اینکه در تابستان امسال خط فقر در تهران نسبت به فصل بهار ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است، برآورد خط فقر ۴ خوشه درآمدی از سال ۹۵ تا نیمه ۹۷ را ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا ، این مرکز با بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور و در بحث فقر و توزیع درآمد عنوان کرد: بر اساس محاسباتی که در جدول این گزارش آمده بالاترین خط فقر ماهیانه برای شهرستان تهران است که در سال ۱۳۹۵ برای یک خانوار چهار نفره دو میلیون و هفتاد و شش هزار تومان برآورد شده و در تابستان ۱۳۹۷ در حدود دو میلیون و هفتصد و بیست و هشت هزار تومان برآورد شده است.

نکته قابل توجه آنکه خط فقر تهران تنها در تابستان ۱۳۹۷ نسبت به فصل بهار، در حدود سیصد هزار تومان برای یک خانوار چهار نفره افزایش داشته که این موضوع می تواند نشان دهنده قرار گرفتن افراد بیشتری در زیر خط فقر در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال های قبل باشد.

با توجه به اینکه فقرا نسبت به سایر افراد جامعه، سهم بیشتری از هزینه های خود را به گروه خوراکی تخصیص می دهند، پیش بینی می شود با توجه به رشد قابل توجه شاخص قیمت برخی گروه ها (نظیر گروه خوراکی) در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال های گذشته، خط فقر نیز در ادامه سال ۱۳۹۷ با مقدار رشد بیشتری روبرو باشد.

جمع‌بندی

از دیدگاه اقتصاد کلان، تحریم های اقتصادی ظالمانه تحمیل شده توسط آمریکا به مثابه یک شوک طرف عرضه، اقتصاد ایران را متاثر ساخته است. با توجه به ساختار اقتصاد ایران این تحریم ها از یکسو با کاهش منابع ارزی در دسترس تامین کالاهای واسطه ای مورد نیاز برای تولیدات صنایع مختلف را محدود می سازد و از سوی دیگر با افزایش قیمت ارز، قیمت تمام شده محصولات را افزایش می دهد.

لذا به طور معمول انتظار می رود رشد اقتصادی کشور کاهش و تورم افزایش یابد. وقوع رکود تورمی در حالی است که کشور نیازمند ایحاد اشتغال برای گروه های سنی جوان، فارغ التحصیل دانشگاه و زنان است. علاوه بر این کشور نیازمند اتخاذ یک سیاست حمایتی هوشمند است به گونه ای که بتواند متناسب با میزان آسیب پذیری گروه های مختلف درآمدی و استان های مختلف، به نحو متفاوتی از فقرا حمایت کند. انتظار می رود لایحه بودجه ۱۳۹۸ در چارچوب تحلیل فوق، برای مدیریت اقتصاد کلان در بر داشته باشد.

  •