کدخبر: ۲۶۲۲۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اعتراض مدیرعامل سایپا به قیمت گذاری خودرو

اقتصادنیوز: مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اعلام اینکه قیمتگذاری خودرو در بیشتر کشورها توسط بنگاه ها انجام می شود، گفت: نظام قیمتگذاری دستوری، سالیانه زیان هنگفتی متوجه خودروسازان می کند

به گزارش اقتصادنیوز؛ «محمدرضا سروش» در گفت وگو با  ایرنا به ضرورت آزادسازی قیمت خودروها و تعیین قیمت مطابق نرخ روز اشاره کرد و افزود: نظام قیمتگذاری دستوری، سالیانه زیان هنگفتی متوجه خودروسازان می کند که پیامد آن «تاثیر منفی بر ساختار شرکت های خودروساز و کیفیت محصولات تولیدی» است.

وی پیشتر گفته بود، مقایسه قیمت خودرو، آپارتمان و سکه بهار آزادی در سالیان گذشته نشان از کاهشی بودن سهم خودرو در سبد خانوار است؛ نکته ای که همواره مورد غفلت بعضی از کارشناسان و افکار عمومی قرار گرفته است.

** صادرات سایپا 
سروش در ادامه خاطرنشان کرد: عمده صادرات گروه سایپا محصولات پراید و تیباست که به عراق و سوریه صادر می شود.
وی بیان داشت: این گروه خودروسازی تاکنون 160 هزار دستگاه پراید به عراق صادر کرده و باوجود رقبای چینی و کره ای در بازار آزاد این کشور، حضور موفقی داشته است.
مدیرعامل سایپا گفت: پراید در بازار عراق با قیمت هفت هزار و 200 دلار به فروش می رسد و «مزیت قیمتی» عامل اصلی استقبال عراقی ها از این خودرو بوده است.

** همکاری با صنایع دفاع
وی درخصوص همکاری این گروه خودروسازی با وزارت دفاع بویژه برای ساخت یی.سی.یو (ECU - کامپیوتر خودرو) خاطرنشان کرد: پتانسیل فنی، دانشی و عملیاتی بسیار خوبی در صنایع دفاعی کشور وجود دارد و بتازگی براساس تفاهم این گروه با صنایع دفاع، مقرر شد همکاری های بیشتری در داخلی سازی قطعات وارداتی انجام شود.
سروش گفت: این همکاری شامل قطعات و مجموعه هایی می شود که موجب کاهش روند تولید خودرو در ماه های گذشته شده بودند؛ امیدواریم با قابلیت های سخت افزاری و نرم افزاری صنایع دفاع بتوانیم انواع قطعات الکترونیکی و مکانیکی مورد نیاز را داخلی سازی کنیم.

** امکان داخلی سازی محصولات رنو 
وی درباره امکان داخلی سازی محصولات رنو با خروج این شرکت از ایران به دلیل تحریم ها نیز گفت: زنجیره تامین رنو تحت اداره و مدیریت شرکت رنوپارس است؛ با توجه به خروج رنو از کشورمان، گروه سایپا با زنجیره تامین داخلی آنها ارتباط داشته و بخشی از قطعات مورد نیاز خود را تامین می کند. 

** واردات قطعه به جای داخلی سازی
وی در ادامه درخصوص غفلت از داخلی سازی و روی آوردن به واردات قطعات در سال های گذشته گفت: بروز رسانی سالیانه نرخ ارز بین نرخ تورم داخلی و بین المللی، حافظ رقابت پذیری بنگاه های تولیدی داخلی با بازار جهانی است.
به گفته سروش، این مهم هرچند در برنامه های مختلف توسعه کشور مطرح شده بود اما تاکنون عملیاتی نشده است.
وی بیان داشت: این موضوع سبب شده تا در سال های گذشته تعدادی از قطعه سازان به بازارهایی همچون چین مراجعه کرده و به جای تلاش برای ارتقای داخلی سازی و خودکفایی، محصولات چینی را وارد کشور کنند.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در عین حال خاطرنشان کرد: اصلاح نرخ ارز و محدودیت های بین المللی ایجاد شده برای کشور به گونه ای است که امروز باید از همه امکانات، ابزارها و راه حل ها برای تامین نیازهایمان استفاده کنیم.

** وضعیت نیروی انسانی در سایپا 
سروش درباره وضعیت نیروی انسانی در این مجموعه خودروساز نیز اظهار داشت: در 10 سال گذشته نیروی انسانی در این گروه خودروسازی مطابق با نیاز رشد نکرده است. 
وی تاکید کرد: سیاست های منابع انسانی نیازمند کار کارشناسی دقیق است؛ «با این حال گروه سایپا تاکنون با وجود همه محدودیت ها در این حوزه اقدام جدی نداشته است». 
به گزارش ایرنا، تا پایان آذرماه امسال 328 هزار و 355 دستگاه خودرو در گروه سایپا تولید شد که نسبت به پارسال 30.3 درصد کاهش نشان می دهد.