کدخبر: ۲۶۲۲۱۵ لینک کوتاه

خودرو ترانزیت خارجی کالا نیست

اقتصادنیوز: معاون فنی گمرک جمهوری اسلامی بخشنامه ای به ناظران و مدیران اجرایی گمرک کشور ابلاغ کرد که براین اساس ترانزیت خارجی کالاهای گروه چهارم به مقصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید با شرایط خاصی باشد در حالیکه خودرو به عنوان ترانزیت خارجی این گروه نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ براساس بخشنامه مزبور، «مهرداد جمال ارونقی» آورده است، باید این کالاها، ثبت سفارش معتبر و قانونی مناطق آزاد تجاری - صنعتی یا ویژه اقتصادی از تاریخ 26 آذرماه امسال یا قبل از آن داشته باشند.
همچنین قبض انبار معتبر مناطق آزاد تجاری - صنعتی یا ویژه اقتصادی قید شده به ثبت سفارش های 26 آذرماه را دارا باشند. 
معاون فنی گمرک در بخشنامه تاکید کرده که صدور و ابلاغ مفاد مزبور، به منزله اعلام تصمیمات جدیدی در خصوص واردات یا ترانزیت کالاهای بدون انتقال ارز و یا گروه چهارم کالایی به مقصد مناطق آزاد تجاری و یا ویژه اقتصادی نبوده و محدودیت های مقرراتی وضع شده در خصوص این اقلام ، به قوت خود باقی است
و مسئولیت حسن اجرای بخشنامه برعهده بالاترین مقام آن گمرک است. 
به گزارش ایرنا، پس از تغییر سیاست های ارزی دولت، کالاهای وارداتی در چهار گروه ساماندهی شدند؛ گروه کالایی نخست مربوط به کالاهای اساسی و ضروری است که ارز آن از محل درآمدهای ناشی از فروش نفت تامین می شود.
گروه کالایی دوم شامل مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای می شود که تامین ارز آنها از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی است.
گروه کالایی سوم برای کالاهای مصرفی در نظر گرفته شده که ارز آنها ناشی از صادرات کالاهایی است که ملزم به ارائه در سامانه نیما نیستند.
واردات گروه چهارم کالایی نیز به کشور ممنوع است.