کدخبر: ۲۶۲۴۶۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کاهش‌ کم‌سابقه صادرات چین در سال ۲۰۱۸

اقتصادنیوز: صادرات چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۴.۴ درصد کاهش به کمترین رقم از سال ۲۰۱۶ میلادی به بعد رسید.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از رویترز، صاردات چین دومین اقتصاد بزرگ جهان در آخرین ماه سال ۲۰۱۸ میلادی به کمترین رقم در دو سال اخیر رسید؛ ضمن اینکه واردات این کشور هم روند نزولی به خود گرفت.

این شاخص های منفی چین حاکی از ضعف بیشتر اقتصاد چین در سال ۲۰۱۹ میلادی و نیز وخیم تر شدن تقاضای جهانی دارد. همچنین مازاد تجارت چین با ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ میلادی هم به بالاترین سطح خود رسید که این امر می تواند دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا را برای شعله ور کردن اختلافات تجاری با پکن ترغیب کند.

به گفته برخی از تحلیل گران اقتصادی، انتظار می رود پکن سیاست کاهش محدودیت ها و اقدامات محرکی خود را در سال ۲۰۱۹ میلادی به دنبال آمار ضعیف تولیدات کارخانه ای در ماه دسامبر تسریع بخشد.

بر همین اساس، صادرات چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴.۴ درصد روند کاهشی به خود گرفت که کمترین رقم در دو سال اخیر است؛ البته تقاضا در بیشتر بازارهای اصلی چین هم کاهش پیدا کرده است.

همچنین واردات چین در ماه دسامبر ۷.۶ درصد کاهش پیدا کرد که کمترین رقم از جولای سال ۲۰۱۶ میلادی به بعد محسوب می شود. بر پایه این گزارش، محاسبات انجام گرفته از سوی رویترز با توجه به اطلاعات گمرک چین حاکی از آن دارد که مازاد تجارت چین با آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی با ۱۷.۲ درصد رشد به ۳۲۳.۳۲ میلیارد دلار رسید که از سال ۲۰۰۶ میلادی به بعد بی سابقه گزارش می شود.

چین هفته گذشته اعلام کرده بود که رشد اقتصادی خود را در سال جاری میلادی بین ۶ تا ۶.۵ درصد کاهش خواهد داد؛ این در حالی است که احتمال رشد اقتصادی ۶.۶ درصدی چین در سال ۲۰۱۸ میلادی کمترین رقم در ۲۸ سال اخیر محسوب می شود.