کدخبر: ۲۶۲۹۶۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

اقتصادنیوز: دولت با اصلاحات پیشنهادی عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی درباره مصوبه ترخیص خودروهای موجود در گمرک موافقت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، بعد از تغییر سیاست‌های ارزی از خرداد ماه سال جاری و بر اساس مصوبه دولت واردات بیش از ۱۳۳۰ قلم کالا از جمله خودرو به کشور ممنوع شد. این در حالی است که حدود ۱۲۰ میلیون دلار ارز دولتی در ۳ ماهه نخست سال برای واردات خودرو تخصیص داده شده، اما بعد از ممنوعیت واردات، به طور عملی قسمت مهمی از خودروهای وارد شده به گمرک امکان ترخیص پیدا نکرد.

با این حال، بر اساس بخشنامه هیات دولت که در تاریخ ۱۶ دی ماه ابلاغ شد، ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی یا مناطق آزاد هستند به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشاء ارز به بانک مرکزی بلامانع اعلام شد.

با این حال عبدالناصر همتی با ترخیص خودروهای وارداتی که بعد از ۱۶ مرداد ۹۷ وارد گمرکات کشور شده، مخالفت کرد، چراکه واردات بدون انتقال ارز موجب می‌شد منشأ تامین ارز جهت واردات خودرو مشخص نباشد که در نهایت دولت با اصلاحات مدنظر رییس کل بانک مرکزی در این زمینه موافت کرده است.