کدخبر: ۲۶۴۵۶۹ لینک کوتاه

افشای زمان ثبتSPV توسط بلومبرگ

اقتصادنیوز: شبکه خبری بلومبرگ از قول دیپلمات‌های اروپایی نوشته است که روز دوشنبه هفته آینده به عنوان موعد رسمی ثبت SPV در نظر گرفته شده، اما هنوز مسائلی در این مورد باقی مانده که باید حل شود.

به گزارش اقتصادنیوز ایبِنا، شبکه خبری «بلومبرگ» به نقل از سه دیپلمات اروپایی نوشته است که ساز و کار مالی ایران و اروپا روز دوشنبه هفته آینده ثبت شود، هرچند که هنوز مسائلی در این مورد مانده که باید حل شود.

بر اساس این گزارش، کمیسیون اروپایی به خبرنگاران گفته است که اروپا قصد دارد «خیلی زود» این کانال ویژه موسوم به SPV را ثبت کند. این کانال که از مدت‌ها پیش به ایران وعده داده شده، قرار است رابطه تجاری شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی با ایران را تا حدی تسهیل کند.

«مایا کوچییانسیچ» سخنگوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مورد گفته است: «مقدمات SPV  پیشرفت داشته است و در مرحله پیشرفته‌ای قرار دارد. امیدوارم که بتوانیم خیلی زود راه‌اندازی آن را اعلام کنیم. به همراه کشورهای مسئول، در حال کار روی این مساله هستیم.»

سه دیپلمات اروپایی در این مورد با بلومبرگ گفت‌وگو کرده‌اند، اما به دلیل حساسیت مساله خواسته‌اند نامشان فاش نشود. یکی از این دیپلمات‌ها گفته روز ۲۸ ژانویه (۸ بهمن) به عنوان موعد رسمی اعلام ثبت SPV تعیین شده، با این وجود هنوز موضوعاتی باقی مانده که باید حل شود و همین امر می‌تواند زمان ثبت این کانال را به تعویق بیاندازد.

بر اساس گزارش‌های غیررسمی، قرار است این کانال در فرانسه راه‌اندازی شده و یک مدیر آلمانی برای آن منصوب شود. انگلیس هم به عنوان دیگر کشور اروپایی عضو گروه ۱+۵، سهامدار این شرکت حقوقی خواهد بود. SPV در عمل یک شرکت است که وظیفه تسویه حساب میان شرکت‌های بدهکار به ایران و طلبکار از ایران را بر عهده خواهد داشت.