کدخبر: ۲۶۶۳۵۳ لینک کوتاه

یک مسئول در سازمان توسعه تجارت:

مجری ایرانی اجرای اینستکس هنوز مشخص نشده است

اقتصادنیوز: یک مسئول در سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ایران هنوز مشخص نکرده است که اروپایی ها در اجرای ساز و کار تامین مالی با کشورمان(اینستکس) با کدام نهاد، سازمان و دستگاهی باید همکاری کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مجید قربانی فراز روز یکشنبه در نشستی در کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران اظهار داشت: ساز و کار تبادلات مالی ایران و اروپا در فرانسه اجرا شده، آلمان به عنوان مجری طرح معرفی شده و انگلستان نقش نظارتی دارد.

وی افزود: ایران هنوز مشخص نکرده است که اروپایی ها برای اجرای ساز و کار تامین مالی با کدام نهاد و دستگاهی طرف حساب هستند اما با توجه به اینکه این یک بحث مالی، تجاری و اقتصادی است به نظر می رسد باید بانک مرکزی، اتاق بازرگانی ایران و معاونت تجارت خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولیان اجرای اینستکس به طرف اروپایی معرفی شوند.

مسئول میز اروپا در سازمان توسعه تجارت با اشاره به شروط اروپا برای اجرای ساز وکار تامین مالی ایران و اروپا خاطرنشان ساخت: پذیرفتن کنوانسیون پالرمو و عضویت در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) جزو شروط اجرای کامل اینستکس از سوی اروپاست که این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی این مساله است و باید منتظر اعلام نتیجه نهایی از سوی آنها باقی بمانیم.

وزیران خارجه آلمان ، فرانسه و انگلیس یازدهم بهمن ماه جاری در حاشیه نشست اتحادیه اروپا اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» - INSTEX به ثبت رسمی رسیده است.

بر اساس گزارش رسانه های آلمان ، مقر این گروه در پاریس فرانسه مسقر خواهد بود و مدیر این سازوکار یکی از کارشناسان بانکی از فرانکفورت آلمان است. انگلیس هم ریاست کمیته نظارت را بر عهده خواهد داشت. 

همچنین این گروه در آلمان نیز شعبه خواهد داشت. از این سه کشور یک دیپلمات از وزارت امور خارجه در این کانال مالی حضو خواهد داشت.

این ساز و کار در گام نخست تجارت کالاهای انسانی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما پس از آن دامنه اش گسترش خواهد یافت.