کدخبر: ۲۷۶۹۳۷ لینک کوتاه

ایران چه میزان برق به عراق فروخته است؟

اقتصاد نیوز: اردکانیان گفت: ارزش صادرات برق به عراق در ۱۵ سال گذشته به ۶ میلیارد دلار رسیده است که از این رقم، ۵ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رضا اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به مطالبات برق عراق اظهار کرد: صنعت برق کشور ارتباط مناسبی با حوزه انرژی در کشور عراق برقرار کرده است و حتی طی سفر وزیر برق عراق و بازدید از صنعت برق به ایران، توافق نامه‌هایی در این حوزه به امضا رسید که بخشی از آن مربوط به پرداخت مطالبات است.

وزیر نیرو با اشاره به صادرات برق به عراق تصریح کرد: ارزش صادرات برق به عراق طی ۱۵ سال گذشته به ۶ میلیارد دلار رسیده است که از این رقم، ۵ میلیارد تومان آن پرداخت شده است و مبلغ باقی مانده از سوی این کشور در حال بازپرداخت است که امیدواریم همکاران عراقی در این زمینه به گونه‌ای عمل کنند که اطمینان لازم و کافی برای اجرای طرح‌هایی به مراتب مهم‌تر از واردات برق به این کشور مانند بازسازی صنعت برق کشور عراق فراهم شود.

سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی

اردکانیان در همایش مشترک تجاری و اقتصادی ایران و عراق که با حضور نخست وزیر عراق برگزار شد، اظهار کرد: در جریان سفر اخیر رئیس جمهور به عراق تفاهم‌نامه سه ساله میان وزرای برق دو کشور برای بازسازی صنعت برق عراق به امضا رسیده است که این تفاهم‌نامه امروز در آستانه اجرایی شدن است.

وی ادامه داد: براساس این تفاهم‌نامه سه برنامه سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی، کاهش تلفات شبکه برق عراق به میزان ۳۰ درصد تا پایان سال ۲۰۲۰ و جبران کمبود تولید برق عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ توسط شرکت‌های ایرانی انجام خواهد شد.

وزیر نیرو افزود: ساخت نیروگاه‌های جدید، بازسازی نیروگاه‌های آسیب دیده، آموزش و تربیت نیروی انسانی صنعت برق عراق، تشکیل شرکت‌های مشترک و ساخت کارخانجات تولید تجهیزات بخش دیگری از برنامه‌های است که در قالب این تفاهم‌نامه دنبال خواهد شد.

اردکانیان بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته هفته آینده هیئت کارشناسی برق عراق برای پیگیری عملیاتی کردن توافق سه ساله میان دو کشور به ایران سفر خواهند کرد.