کدخبر: ۲۸۰۲۸۳ لینک کوتاه

لزوم گسترش دیپلماسی اقتصادی

اقتصادنیوز: یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است برای بهبود شرایط اقتصادی کشور باید به سراغ گزینه‌های بلندمدت رفت، زیرا دور زدن تحریم‌ها در شرایط فعلی یک مسکّن به شمار می‌رود.

به گزارش اقتصادنیوز؛ عباس آرگون در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اقتصاد ایران در طول ماه‌های گذشته با تحریم‌های یکجانبه آمریکا مواجه شده و هدف اصلی این تحریم‌ها محدود کردن فعالیت‌های اقتصادی کشور و گسترش فشار بر اقشار مختلف مردم است. با وجود این فشارها اما می‌توان به راهکارهایی اندیشید که بتوان در کوتاه‌مدت و بلندمدت شرایط امروز را تغییر داد.

به گفته وی، با وجود آنکه در کوتاه‌مدت بسیاری به دور زدن تحریم‌ها فکر می‌کنند اما برای عبور از این شرایط و ایمن شدن اقتصاد کشور از این فشارها باید به راه‌حل‌هایی طولانی مدت‌تر هم فکر کرد.

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه در شرایط فعلی دو طیف تصمیم‌گیری همزمان باید در دستور کار قرار گیرد، توضیح داد: در حوزه اول ما باید به شکلی جدی به تقویت دیپلماسی اقتصادی خود در نقاط مختلف جهان بپردازیم. با وجود آنکه آمریکا ما را تحریم کرده اما بسیاری از کشورهای جهان با این تصمیم مخالفند و همین موضوع می‌تواند بستر تقویت دیپلماسی و افزایش نفوذ ایران در جهان را فراهم کند.

آرگون ادامه داد: در شرایطی که آمریکا تلاش کرده فروش نفت ایران را محدود کند، ما می‌توانیم بر گسترش صادرات دیگر محصول‌ها تمرکز کنیم و از فشارهای فعلی فرصتی برای تقویت تولید و صادرات به وجود آوریم.

وی با بیان اینکه گام دوم برای مقابله با تحریم‌ها، عبور از خودتحریمی‌های داخلی است، اظهار کرد: اینکه اقتصاد ما برای تولیدکنندگان شرایط را سخت کرده، موضوعی قطعی است. ما باید شرایط برای سرمایه‌گذاران جدید فراهم کنیم، قوانین و مقررات دست و پا گیر را لغو کنیم و آنچه سال‌هاست به نام بهبود فضای کسب و کار مطرح است را به مرحله اجرا برسانیم.

این عضو اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: اگر در کشور صحبت از رونق تولید است یا می‌خواهیم براساس اقتصاد مقاومتی، درون‌زایی و برون‌نگری را دنبال کنیم؛ باید کشور به مزیت‌های اقتصادی خود توجه کند. افزایش تولید کالاهایی که مزیت کیفی و قیمتی دارند هم برای صادرات ما اهمیت بالایی خواهند داشت و هم اشتغال پایدار به وجود می‌آورد. در صورتی که این اهداف دنبال شود، می‌توان انتظار داشت که از این شرایط سخت عبور کنیم اما در غیر این صورت، مشکلات داخلی مدیریت اوضاع را سخت می‌کند.

به گزارش ایسنا، تحریم‌های اقتصادی یکجانبه و غیرقانونی آمریکا بر ضد مردم ایران "تروریسم اقتصادی" نیز خوانده شده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند